Argentyńskie media zalane tekstami o antysemityzmie Polaków. Wszystko przez jeden pozew
Takiego obrotu sprawy działacze Reduty Dobrego Imienia chyba się nie spodziewali. Po tym, jak pozwali argentyński portal Pagina12, tamtejsze media w geście solidarności zaczęły przedrukowywać inkryminowany tekst.
04.03.2018 16:06
Reduta Dobrego Imienia spróbowała zyskać rozgłos przy okazji wejścia w życie kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. Ogłoszno, że organizacja założona przez Macieja Świrskiego, dzisiaj wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej wykorzysta nowe prawo do pozwania argentyńskiego portalu Pagina12 za użycie zdjęcia Żołnierzy Wyklętych w tekście o mordowaniu Żydów. Jest z tym kilka problemów. Przede wszystkim tekst jest z grudnia, a prawo nie działa wstecz. Po drugie to będzie pozew cywilny, a taki można było złożyć (i składano) na podstawie dotychczasowych przepisów.
W istocie więc nowelizacja ustawy o IPN została przyklejona do sprawy na siłę. I nawet jeśli pomogła Reducie zyskać nieco rozgłosu w Polsce, to za granicą narobiła sporo szkody. Pisaliśmy o ostrej reakcji izraelskich mediów i Jaira Lapida, ważnego polityka opozycji. Ale jeszcze więcej poruszenia pozew Reduty wywołał w mediach argentyńskich.
"Media argentyńskie wyrażają solidarność z portalem „Pagina 12” i publikują na swych niedzielnych portalach artykuł zamieszczony przez „Pagina 12” w dniu 18 grudnia 2017 wraz ze zdjęciem" - alarmuje na Facebooku ambasador Marek Grela, pierwszy przedstawiciel Polski przy UE, doświadczony dyplomata. "Dzisiejsze wydanie „Pagina 12” ponownie publikuje swój artykuł o Jedwabnem z grudnia 2017 uzupełniony o nowe materiały. Prowadzimy wojnę z Europą, z Ameryką Północną i z Ameryką Łacińską. Pora zająć się teraz Azją i Afryką" - napisał Marek Grela.
Do swojego wpisy załączył pokaźną listę linków do argentyńskich portali internetowych. Na razie jest na niej 11 pozycji, ale jak zaznacza ambasador Grela to lista niekompletna, bo cały czas pojawiają się nowe publikacje.