Ustawa o IPN już działa. Jest pierwszy pozew przeciwko argentyńskiemu portalowi

– Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN - zapowiada fundacja Reduta Dobrego Imienia. Chodzi o artykuł, który pojawił się w argentyńskim portalu Pagina12.

Ustawa o IPN już działa. Jest pierwszy pozew przeciwko argentyńskiemu portalowi
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Jacek Babiel
Karolina Kołodziejczyk

O pozwie wniesionym do Sądu Okręgowego w Warszawie poinformowała Reduta Dobrego Imienia na swojej stronie internetowej. Jak podają, argentyński dziennik internetowy Pagina12 użył w artykule o zbrodni w Jedwabnem zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego, tzw. Żołnierzy Wyklętych.

Tekst na łamach Pagina12 możecie przeczytać tutaj.

- Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm - czytamy na stronie internetowej Reduty Dobrego Imienia.

– Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – powiedziała Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Ustawa o IPN już działa

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom jest fundacją, której zadaniem jest inicjowanie i wspieranie działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej. Jednym z jej fundatorów jest Maciej Świrski, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Przypomnijmy, że w czwartek weszły w życie przepisy ustawy o IPN, które tak podzieliły Polskę z Izraelem. Zgodnie z nowelizacją ustawy każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (976)