ŚwiatArcybiskup przy papieżu: to barbarzyńska inwazja Turków

Arcybiskup przy papieżu: to barbarzyńska inwazja Turków

Ostre słowa pod adresem Turcji skierował w obecności Benedykta XVI zwierzchnik prawosławia na Cyprze arcybiskup Chryzostom II. Witając papieża podczas pielgrzymki, mówił o "barbarzyńskiej inwazji" tureckiej i apelował o pomoc w rozwiązaniu sytuacji.

Arcybiskup przy papieżu: to barbarzyńska inwazja Turków
Źródło zdjęć: © AFP

Przed spotkaniem ekumenicznym na terenie wykopalisk archeologicznych w Pafos, gdzie znajduje się mały kościół Agia Kiriaki z XIII wieku, abp Chryzostom zaapelował do Benedykta XVI o pomoc w rozwiązaniu kwestii podzielonej wyspy.

- Cypr i jego Kościół przeżywają najtrudniejszy moment historyczny. Turcja dokonała barbarzyńskiej inwazji na 37% naszej ojczyzny i zbrojnie przejęła władzę - oświadczył zwierzchnik prawosławia na Cyprze. Zarzucił władzom w Ankarze, że "zrealizowały plan zniszczenia narodu".

- Dziedzictwo kulturalne zostało bezlitośnie zrabowane, a wszystkie dzieła sztuki chrześcijańskiej są sprzedawane i niszczone przez przemytników - mówił.

Turcy "chcą, żeby ze strefy Cypru pod militarną okupacją zniknęło wszystko, co jest greckie czy chrześcijańskie" - powiedział arcybiskup Chryzostom.

Położył w swym przemówieniu nacisk na cierpienie narodu cypryjskiego i poprosił papieża o "aktywną współpracę", zwłaszcza w dziedzinie ochrony zabytków sakralnych i całego dziedzictwa kulturowego.

Benedykt XVI w swym przemówieniu nie odniósł się do słów arcybiskupa, a przesłanie skoncentrował na potrzebie dialogu ekumenicznego. Apel o dialog wystosował - podkreśla się - w miejscu pełnym symboli. To właśnie do Pafos w 45 roku przybył święty Paweł, by głosić słowo Chrystusa.

- To tutaj zaczęło szerzyć się przesłanie Ewangelii, a Kościół, oparty na głoszeniu apostolskiego orędzia, był w stanie zapuścić korzenie w świecie dotychczas nieznanym - przypomniał.

- Dzisiaj powinniśmy być wdzięczni Bogu, który przez swego Ducha doprowadził nas, zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach, do odkrycia na nowo bogatego dziedzictwa apostolskiego, wspólnego dla Wschodu i Zachodu, a także do wzajemnego zbliżenia na drodze cierpliwego i szczerego dialogu, pokonując dawne kontrowersje i mając nadzieję na lepszą przyszłość - zauważył Benedykt XVI.

Jak stwierdził, droga do pełnej jedności "nie będzie pozbawiona trudności", ale "Kościół katolicki i Kościół prawosławny na Cyprze są zaangażowane w postęp na drodze dialogu i braterskiej współpracy".

Piątek jest pierwszym dniem historycznej pielgrzymki Benedykta XVI, który składa wizytę na Cyprze jako pierwszy papież w dziejach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)