Trwa ładowanie...

Apel weteranów AK: "Boli nas łączenie kotwicy z falangą"

Dziewięciu weteranów Armii Krajowej wystąpiło w krótkim filmie nagranym z okazji Święta Niepodległości. Apelują, aby "środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej" nie zawłaszczały znaku, który dla nich jest niemal świętością.

Apel weteranów AK: "Boli nas łączenie kotwicy z falangą"Źródło: Youtube.com, fot: Print screen
d3oor3l
d3oor3l

"Dla nas weteranów Armii Krajowej znak Polski Walczącej jest niemal świętością. Nasze koleżanki i koledzy malowali go na murach nieraz kosztem życia. Protestujemy przeciwko próbom zawłaszczenia tego symbolu nadziei przez środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej - mówią w filmie powstańcy warszawscy.

"Boli nas łączenie kotwicy z falangą albo krzyżem celtyckim. Komuniści próbowali już kiedyś ukraść nasze znaki i symbole. To się nie może powtórzyć. Apelujemy o szacunek dla naszej przeszłości!" - proszą kombatanci.

Chodzi o zapowiadany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który ma się odbyć mimo organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej marszu rządowego. Żołnierze AK, którzy wystąpili w filmie, protestują przeciwko łączeniu symbolu Polski Walczącej z falangą (symbolem radykalnych organizacji nacjonalistycznych, takich jak ONR i NOP) oraz krzyżem celtyckim (symbol NOP), który jest wykorzystywany przez rasistowskie organizacje, m.in. neonazistowską partię VSBD/PdA w Niemczech.

d3oor3l

W apelu wystąpili: Anna Teresa Jakubowska, ps. Paulinka, Łucja Głowacka-Kossakowska, ps. Iga, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, ps. Czyżyk, Zofia Malczewska-Zawadzka, ps. Olga III, Wanda Tkaczyk-Stawka, ps. Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, ps. Grodzka, Jan Kazimierz Kossakowski, ps. Pauzaniasz, Zygmunt Gasiuk, ps. Słoń, Stanisław Brzosko, ps. Socha.

Film powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Polska Walcząca Przeciwko Faszyzmowi”, której celem jest „przywrócenie znakowi PW pierwotnego znaczenia jako symbolu nadziei, wolności i walki z totalitaryzmami”. Kampania ma przekonać Polaków, że nie można używać znaku Polski Walczącej do wspierania ideologii, przeciwko którym został stworzony.

Patronem filmu jest Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym i prowadzi kampanie społeczne w tym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

d3oor3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oor3l
Więcej tematów