Apel weteranów AK: "Boli nas łączenie kotwicy z falangą"

Dziewięciu weteranów Armii Krajowej wystąpiło w krótkim filmie nagranym z okazji Święta Niepodległości. Apelują, aby "środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej" nie zawłaszczały znaku, który dla nich jest niemal świętością.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden z żołnierzy AK, którzy wystąpili w filmie.
Jeden z żołnierzy AK, którzy wystąpili w filmie. (Youtube.com, Fot: Print screen)
WP

"Dla nas weteranów Armii Krajowej znak Polski Walczącej jest niemal świętością. Nasze koleżanki i koledzy malowali go na murach nieraz kosztem życia. Protestujemy przeciwko próbom zawłaszczenia tego symbolu nadziei przez środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej - mówią w filmie powstańcy warszawscy.

"Boli nas łączenie kotwicy z falangą albo krzyżem celtyckim. Komuniści próbowali już kiedyś ukraść nasze znaki i symbole. To się nie może powtórzyć. Apelujemy o szacunek dla naszej przeszłości!" - proszą kombatanci.

WP

Chodzi o zapowiadany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który ma się odbyć mimo organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej marszu rządowego. Żołnierze AK, którzy wystąpili w filmie, protestują przeciwko łączeniu symbolu Polski Walczącej z falangą (symbolem radykalnych organizacji nacjonalistycznych, takich jak ONR i NOP) oraz krzyżem celtyckim (symbol NOP), który jest wykorzystywany przez rasistowskie organizacje, m.in. neonazistowską partię VSBD/PdA w Niemczech.

W apelu wystąpili: Anna Teresa Jakubowska, ps. Paulinka, Łucja Głowacka-Kossakowska, ps. Iga, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, ps. Czyżyk, Zofia Malczewska-Zawadzka, ps. Olga III, Wanda Tkaczyk-Stawka, ps. Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, ps. Grodzka, Jan Kazimierz Kossakowski, ps. Pauzaniasz, Zygmunt Gasiuk, ps. Słoń, Stanisław Brzosko, ps. Socha.

Film powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Polska Walcząca Przeciwko Faszyzmowi”, której celem jest „przywrócenie znakowi PW pierwotnego znaczenia jako symbolu nadziei, wolności i walki z totalitaryzmami”. Kampania ma przekonać Polaków, że nie można używać znaku Polski Walczącej do wspierania ideologii, przeciwko którym został stworzony.

WP

Patronem filmu jest Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym i prowadzi kampanie społeczne w tym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

WP
WP