Apel weteranów AK: "Boli nas łączenie kotwicy z falangą"
Dziewięciu weteranów Armii Krajowej wystąpiło w krótkim filmie nagranym z okazji Święta Niepodległości. Apelują, aby "środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej" nie zawłaszczały znaku, który dla nich jest niemal świętością.
"Dla nas weteranów Armii Krajowej znak Polski Walczącej jest niemal świętością. Nasze koleżanki i koledzy malowali go na murach nieraz kosztem życia. Protestujemy przeciwko próbom zawłaszczenia tego symbolu nadziei przez środowiska nie mające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej - mówią w filmie powstańcy warszawscy.
"Boli nas łączenie kotwicy z falangą albo krzyżem celtyckim. Komuniści próbowali już kiedyś ukraść nasze znaki i symbole. To się nie może powtórzyć. Apelujemy o szacunek dla naszej przeszłości!" - proszą kombatanci.
Chodzi o zapowiadany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który ma się odbyć mimo organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej marszu rządowego. Żołnierze AK, którzy wystąpili w filmie, protestują przeciwko łączeniu symbolu Polski Walczącej z falangą (symbolem radykalnych organizacji nacjonalistycznych, takich jak ONR i NOP) oraz krzyżem celtyckim (symbol NOP), który jest wykorzystywany przez rasistowskie organizacje, m.in. neonazistowską partię VSBD/PdA w Niemczech.
W apelu wystąpili: Anna Teresa Jakubowska, ps. Paulinka, Łucja Głowacka-Kossakowska, ps. Iga, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, ps. Czyżyk, Zofia Malczewska-Zawadzka, ps. Olga III, Wanda Tkaczyk-Stawka, ps. Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, ps. Grodzka, Jan Kazimierz Kossakowski, ps. Pauzaniasz, Zygmunt Gasiuk, ps. Słoń, Stanisław Brzosko, ps. Socha.
Film powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Polska Walcząca Przeciwko Faszyzmowi”, której celem jest „przywrócenie znakowi PW pierwotnego znaczenia jako symbolu nadziei, wolności i walki z totalitaryzmami”. Kampania ma przekonać Polaków, że nie można używać znaku Polski Walczącej do wspierania ideologii, przeciwko którym został stworzony.
Patronem filmu jest Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym i prowadzi kampanie społeczne w tym zakresie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl