Trwa ładowanie...

Apel Schetyny. Nawołuje do utworzenia "szerokiej listy" w wyborach do PE

Grzegorz Schetyna oraz dziewięciu byłych premierów i ministrów podpisało deklarację "Koalicja Europejska dla Polski". Politycy wzywają do wystawienia wspólnej listy ugrupowań "od lewicy do centroprawicy", która miałaby "odbudować mocną pozycję Polski w UE".

Share
Apel Schetyny. Nawołuje do utworzenia "szerokiej listy" w wyborach do PEŹródło: Twitter.com/Ewa Kopacz
dafk1hj

Deklarację podpisali Leszek Miller, Jerzy Buzek, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz, Radosław Sikorski, Kazimierz Marcinkiewicz, Hanna Suchocka i Adam Daniel Rotfeld.

"Wybory do PE przypadają w chwili kluczowej dla losów Polski. Wzywamy odpowiednie siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie do wystawienia jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. Apelujemy o powstanie Koalicji Europejskiej, która uniemożliwi wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej" - czytamy w deklaracji.

- Polska może być bezpieczna tylko w zjednoczonej Europie. Każda próba osłabienia naszych związków z Europą, wyprowadzania nas z UE jest nie tylko sprzeczna z polską racją stanu, lecz jest rozłożonym na raty politycznym samobójstwem - powiedział Grzegorz Schetyna. - Przez ostatnie 3 lata rząd przesuwa Polskę na wschód, zaprzepaszcza się pracę pokoleń Polaków i ich zachodnie ambicje. Tą deklaracją pokazujemy że chcemy być w centrum decyzyjnym Unii - dodał.

Głos zabrała również Ewa Kopacz. Była premier zaznaczyła, że Polska musi odbudować swój autorytet w Europie, który, zdaniem sygnatariuszy deklaracji, został nadszarpnięty przez obecny obóz władzy. - To właśnie w PE widać całą różnorodność i złożoność Europy. Tam rozwiązuje się problemy na drodze koncyliacji. (...) Chcemy pokazywać Polskę, jako kraj w pełni demokratyczny - powiedziała.

dafk1hj

Wagę nadchodzących wyborów podkreślał również premier rządu SLD Włodzimierz Cimoszewicz. - Wybory europejskie zadecydują o miejscu i roli naszego kraju we UE, ale i o losie całej Wspólnoty. Wszyscy, którzy podzielają wspólny punkt widzenia o przyszłości UE, powinni się zjednoczyć - stwierdził.

Na uroczystości obecni byli również premierzy Leszek Miller, Jerzy Buzek, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz i były szef MSZ oraz MON Radosław Sikorski. Nie uczestniczyli w niej Hanna Suchocka oraz Adam Daniel Rotfeld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dafk1hj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dafk1hj
dafk1hj
Więcej tematów