Trwa ładowanie...
23-05-2016 14:37

Apel prof. Strzembosza do sędziów: bądźcie silni. Sędziowie nawet w stanie wojennym potrafili zachować godność; Mazurek: skandaliczne słowa

• B. I prezes SN Adam Strzembosz: jest się sędzią w czasach trudnych i dali temu dowód sędziowie, którzy potrafili nawet w stanie wojennym oprzeć się nieprawdopodobnie wielkim naciskom, zachować własną godność
• W ocenie rzeczniczki rządu słowa przywołujące stan wojenny są "skandaliczne"

d4adxeo
d4adxeo

Sędziowie wspaniale wykonują swój ciężki zawód (...) życzę odwagi w ferowaniu orzeczeń - mówiła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w życzeniach dla sędziów z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Przypominano o znaczeniu niezależności sądów.

- Sędziom i wszystkim pracownikom życzę wszelkiej pomyślności () odwagi w wymierzaniu sprawiedliwości, ferowaniu swoich orzeczeń. Życzę i mam nadzieję, że wszyscy sędziowie będą przypominali sobie swoje ślubowanie, w którym ślubowali na konstytucję, a niejednokrotnie także powołując przy tym Boga - powiedziała prof. Gersdorf w okolicznościowym wystąpieniu w hallu SN.

Jak dodała wizerunek wymiaru sprawiedliwości "nie jest teraz dobry". - To jest troszeczkę zasługa także mediów, które znajdują bardzo niedobre przykłady działań niektórych sędziów. Ja jednak stale uważam, że sędziowie wspaniale wykonują swój bardzo ciężki zawód - zaznaczyła.

W poniedziałek prawnicy w Europie obchodzą Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. W Polsce jego symbolem jest fioletowa wstążka wpięta do stroju, m.in. przez sędziów i pracowników sądów. 23 maja 1992 r. zginął w zamachu włoski sędzia Giovanni Falcone.

d4adxeo

Podczas krótkiego spotkania w Sądzie Najwyższym głos zabrał także były I prezes SN w latach 1990-1998 prof. Adam Strzembosz, który zwrócił się do sędziów z - jak zaznaczył - krótkim apelem.

- Drodzy koledzy. Musimy mieć świadomość tego, że być może zbliżają się dla was czasy niełatwe. Ale nie jest się sędzią tylko w czasie pięknej pogody. Jest się sędzią w czasach trudnych i dali temu dowód sędziowie, którzy potrafili nawet w stanie wojennym oprzeć się nieprawdopodobnie wielkim naciskom, zachować własną godność i to, co jest najważniejsze: niezależność od wszelkich władz i niezawisłość w orzekaniu - mówił.

- Jestem przekonany, że temu wzywaniu, które być może - daj Boże, że tak nie będzie - was czeka, podołacie i będę mógł być z was dumny - zakończył prof. Strzembosz.

Do wypowiedzi prof. Strzembosza odniosła się w rozmowie z dziennikarzami rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. W jej ocenie słowa przywołujące stan wojenny są "skandaliczne" i "nie do przyjęcia". Jak podkreśliła, nie służy to "niczemu dobremu, tylko eskalowaniu dalszego konfliktu - być może teraz - od strony prawników po to, by wymóc na rządzących to, o czym od kilku miesięcy mówi opozycja: chociażby publikację wyroku czy zaprzysiężenie sędziów". - To nie jest dobra droga do wyjścia ze sporu politycznego wokół TK - podkreśliła.

d4adxeo

Jak powiedziała Mazurek, jest zdziwiona, że środowisko prawnicze, na które "powołuje się często opozycja", "nie odnosi się" do art. 197. konstytucji, który - jak podkreśliła - mówi o tym, że TK powinien pracować wedle ustaw przyjętych przez parlament. Jak dodała, "taka ustawa została przyjęta", a "nie jest w ogóle uznawana przez Trybunał".

Podczas spotkania w SN wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Piotr Raczkowski powiedział z kolei, że trudno jest być bezkompromisowym w wymierzaniu sprawiedliwości. - Dlatego tak ważne jest to, co przewiduje nasza konstytucja: gwarancja niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. To nie jest przywilej sądów i sędziów, lecz tak społeczeństwo chciało siebie zabezpieczyć przed naruszeniami prawa przez innych. Sądy są swoistym bezpiecznikiem - zaznaczył.
Jednocześnie dodał, że celem wymiaru sprawiedliwości jest również bycie zrozumianym przez społeczeństwo. - Orzeczenia sądowe winny być jasne i precyzyjne, takie które potrafią wyjaśnić naszą trudną służbę - powiedział.

W poniedziałkowe obchody Dnia Wymiaru Sprawiedliwości włączyły się wszystkie stowarzyszenia sędziowskie oraz Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury i inne organizacje prawnicze. W części z sądów będą odbywały się dni otwarte, spotkania z prawnikami, konferencje, będą także udzielane porady prawne. Wykaz wszystkich zaplanowanych na ten dzień wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

d4adxeo

Inicjatorem Dnia Wymiaru Sprawiedliwości było Europejskie Stowarzyszenie "Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności" (MEDEL), do którego należy kilkanaście organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Europy, w tym z Polski. Decyzja o podjęciu starań na rzecz ustanowienia Dnia Wymiaru Sprawiedliwości zapadła w marcu 2013 r. podczas spotkania przedstawicieli MEDEL w Gdańsku.

Falcone został zabity przez sycylijską mafię w 1992 r. w zamachu bombowym na autostradzie, prowadzącej z lotniska pod Palermo do miasta; zginęła wówczas również jego żona i trzech policjantów. Włoski sędzia był zaciekłym przeciwnikiem mafii, podobnie jak jego kolega Paolo Borsellino. Doprowadzili oni jako sędziowie śledczy m.in. do największego procesu członków mafii w historii, w którym na ławie oskarżonych zasiadło ponad 450 gangsterów.

d4adxeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4adxeo
Więcej tematów