Trwa ładowanie...

Apel premiera Palestyny do wszystkich krajów. "Nałóżcie sankcje na Izrael"

Palestyński premier Mohammed Sztajeh wezwał międzynarodową społeczność do solidarnych działań, które będą karą dla Izraela za agresję przeciwko Palestyńczykom. Polityk wskazuje, że dezaprobatą i potępienie to za mało - konieczne są teraz surowe kary i sankcje.

Mohammed Sztajeh, premier Palestyny, zaapelowal do społeczności międzynarodowych o nałożenie sankcji na Izrael Mohammed Sztajeh, premier Palestyny, zaapelowal do społeczności międzynarodowych o nałożenie sankcji na Izrael Źródło: Flickr
d3j2l4s

Wezwanie do sankcji usłyszeli z ust premiera Sztajeha przedstawiciele Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii, którzy uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych w stolicy Autonomii Palestyńskiej, w Ramallah na Zachodnim Brzegu. Były to obchody Dnia Nordyckiego. Obecnych te ministróż było wielu ambasadorów i konsulów. Jak przekazała Agencja Prasowa Xinhua, apel przekazany został w oficjalnym przemówieniu polityka.

Premier powiedział, że niekończąca się codzienna agresja Izraela, "w tym wysiedlanie i zabijanie Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, stanowi prawdziwą katastrofę". Oskarżył Izrael o "systematyczne działanie", które ma na celu duszenie w zarodku wszelkich prób ustanowienia niezależnego państwa palestyńskiego.

d3j2l4s

- Eskalacja izraelskiego rządu jest katastrofą, od przesiedlenia w Masafer Yatta do zabójstwa dziennikarki Shireen Abu Akleh. Dzisiaj Izrael z zimną krwią zamordował innego dziennikarza, Ghufrana Warasanaha. Izraelska armia przyjmuje politykę strzelania z intencją zabijania i to jest to, co widzimy na co dzień – powiedział premier.

Dodał, że na Izrael należy nałożyć sankcje, ponieważ wiele instytucji i organizacji międzynarodowych stwierdziło w swoich raportach, że Izrael jest państwem apartheidu pod względem ustawodawstwa. - Izrael systematycznie niszczy każdą okazję do zmaterializowania ustanowienia państwa palestyńskiego poprzez konfiskatę ziemi na rzecz ekspansji osadnictwa – powiedział Sztajeh. - Jesteśmy teraz świadkami politycznej próżni i musimy razem pracować, aby znaleźć inicjatywę polityczną, aby posunąć sprawy naprzód, zakończyć okupację i stworzyć nadzieję dla narodu palestyńskiego - mówił.

Premier wezwałteż do pójścia śladami Szwecji i uznania stanu Palestyny. - To jest odpowiedź na okupację i przesłanie dla Izraela, że jesteście z nami - dodał.

Apel premiera Palestyny Palestyny do wszystkich krajów. "Nałóżcie sankcje na Izrael"

Mohammed Sztajeh jest przekonany, że do zakończenia tego konfliktu pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami, trwającego od połowy XX wieku, może przyczynić się już tylko presja wywarta przez międzynarodowe społeczności. Sankcje, podobne do tych, które Unia Europejska i USA nałożyły na Rosję po inwazji na Ukrainę, doprowadzić mogą do zawieszenia agresji izraelskiej i powrotu do rozmów pokojowych, zawieszonych w 2014 roku.

Palestyńczycy chcą ustanowić niezależne państwo palestyńskie ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Mimo podpisanego w 1993 porozumienia z Oslo i wzajemnego uznania się przez Izrael i Organizację Wyzwolenia Palestyny oraz powstania Autonomii Palestyńskiej w regionie nadal nie ma spokoju i perspektyw na znalezienie konsensusu.

Nowy ambasador w Warszawie. "To jest w interesie obu państw"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3j2l4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j2l4s
Więcej tematów