Działo się w nocy. Fala protestów w Wiedniu
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z czwartku na piątek.
Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w Wiedniu
oprac. JUL
- Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w czwartek wieczorem w Wiedniu przeciwko udziałowi w rządzie skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) i powierzeniu liderowi tego ugrupowania, Herbertowi Kicklowi, misji jego sformowania. Demonstracja odbyła się pod hasłem "Alarm dla Republiki". Setki osób protestowały również w innych miastach Austrii, m.in. w Grazu, Salzburgu i Innsbrucku.
- Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział w czwartek, że przygotowuje spotkanie z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji ma chcieć się z nim spotkać. - Musimy skończyć tę wojnę - zapowiedział Trump.
- Fińska policja rozpoczęła oględziny 11-tonowej kotwicy wyciągniętej z dna Zatoki Fińskiej. Celem jest potwierdzenie jej związku z tankowcem Eagle S, podejrzewanym o uszkodzenie podmorskich kabli. Ślad ciągnięcia kotwicy miał około 100 km długości.
- Liderka wenezuelskiej opozycji Maria Corina Machado została uwolniona po krótkim zatrzymaniu, do którego doszło po antyrządowym marszu w stolicy kraju, Caracas - podał w czwartek Reuters. Protestujący sprzeciwiają się piątkowej inauguracji trzeciej kadencji prezydenta Nicolasa Maduro. Według relacji opozycjonistów z ruchu Vente Venezuela, Machado została "brutalnie zatrzymana" – funkcjonariusze mieli strzelać w kierunku motocyklistów, którzy przewozili polityczkę. Podczas zatrzymania Machado miała zostać zmuszona do nakręcenia kilku filmów.
- W szpitalu w stolicy Czarnogóry, Podgoricy, zmarła w czwartek 13. ofiara strzelaniny, do której doszło 1 stycznia w Cetyni, mieście położonym na południu kraju - poinformował szpital kliniczny w Podgoricy.
- W paradzie zorganizowanej w czwartek z okazji Dnia Republiki Serbskiej (większościowo serbskiej części BiH) udział wzięli członkowie klubu Nocne Wilki, znani z bliskich związków z Kremlem - podał portal Klix. Stojący na czele grupy Aleksander Załdostanow jest objęty zachodnimi sankcjami z powodu poparcia dla rosyjskiej aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego w 2014 roku. Organizację w 2022 roku objęto sankcjami UE w związku z poparciem, jakiego udzieliła inwazji przeciwko Ukrainie. Święto zostało w przeszłości uznane za niezgodne z konstytucją Bośni i Hercegowiny.