Apel NRL do marszałka Sejmu ws. kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka
Naczelna Rada Lekarska wystosowała 17 listopada apel do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zgłoszenie nowej kandydatury - lek. Pawła Kukiza-Szczucińskiego - na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka.
Naczelna Rada Lekarska przedstawiła kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Ma nim być lek. Paweł Kukiz-Szczuciński.
"W związku z upływem w dniu 14 grudnia 2023 r. kadencji Rzecznika Praw Dziecka pana Mikołaja Pawlaka, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się z apelem do Marszałka Sejmu RP o zgłoszenie kandydatury lekarza Pawła Kukiza-Szczucińskiego na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka nowej kadencji w latach 2023–2028" – czytamy w treści apelu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
NRL zapewnia, że zdaje sobie sprawę z narastającego problemu psychiatrii dziecięcej. Dlatego według nich najlepszym wyborem będzie lek. psychiatrii Kukiz-Szczuciński.
"Samorząd lekarski dostrzega narastający kryzys psychiatrii dzieci i młodzieży. Pogłębiające się zaniedbania i ich naprawa powinny być priorytetem Rzecznika Praw Dziecka. Osobą pełniącą tę funkcję powinien być lekarz psychiatra, praktyk, mający doświadczenie m. in. w pracy w poradni psychiatrycznej" - brzmi fragment postu.
W wystosowanym apelu NRL określa lek. Kukiza-Szczucińskiego jako "wartościowego eksperta, którego kwalifikacje odpowiadają nie tylko odpowiedzialności, jaką niesie za sobą instytucja Rzecznika Praw Dziecka, ale i potrzebom polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży".
Obowiązki Rzecznika Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka, a w szczególności: prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki.
Podejmuje również działania na rzecz zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości. Wypełnienie tych zadań wymaga ochrony dziecka przed wszelkimi przejawami przemocy, okrucieństwa, wyzysku, a także przed demoralizacją, zaniedbaniem i innymi formami niewłaściwego traktowania, podaje PAP.
Czytaj także:
Źródło: x.com/pap