Trwa ładowanie...

Apel do sędziów: nie przyjmujcie pracy

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA wystosowała apel do swoich koleżanek i kolegów po fachu. Chodzi o nieprzyjmowanie stanowisk po wyrzuconych przez Zbigniewa Ziobrę prezesach.

Share
Apel do sędziów: nie przyjmujcie pracyŹródło: PAP
d4bvdys

Oświadczenie jest reakcją na nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych. Nowe przepisy zwiększają uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów.

"Pomimo naszych próśb i stanowisk w ostatnich dniach weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która umożliwia Ministrowi Sprawiedliwości – Prokuratorowi Generalnemu przeprowadzenie 'czystki' personalnej na stanowiskach funkcyjnych w sądach i pozbawia nas - sędziów wpływu na to, kto będzie kierował pracą sądów i wydziałów" - piszą w swoim apelu sędziowie.

"Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny będzie mógł w ciągu najbliższych sześciu miesięcy odwołać bez żadnej przyczyny prezesa każdego sądu w Polsce (art. 17 ustawy zmieniającej). Ta nadzwyczajna procedura w sposób oczywisty narusza konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy oraz separacji władzy sądowniczej od 'władzy politycznej'. Absolutnie dominującą pozycję w sądach powszechnych ma teraz polityk: Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny" - czytamy.

d4bvdys

"Z tego powodu apelujemy do Was, abyście nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych w tym trybie prezesach. Pamiętajmy, że za każdą taką decyzją stoi pozbawienie naszych kolegów i koleżanek funkcji w sposób urągający wszelkim zasadom prawnym i międzyludzkim. Jeśli w tej nadzwyczajnej, „namiestnikowskiej” procedurze nowo powołani prezesi sądów dokonają analogicznych zwolnień podległych sobie sędziów funkcyjnych - apel o nieuczestniczenie w tej niekonstytucyjnej i niekoleżeńskiej procedurze jest w pełni aktualny co do obejmowania zwolnionych w ten sposób funkcji m. in. przewodniczących wydziałów, wizytatorów, czy kierowników sekcji" - brzmi dalej apel stowarzyszenia.

Zobacz: Prof. Marek Chmaj: ustawa o sądach powszechnych jest sprzeczna z konstytucją

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4bvdys

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bvdys
d4bvdys
Więcej tematów