PolskaApel abp Stanisława Gądeckigo: Nie "prześpijmy" tego czasu

Apel abp Stanisława Gądeckigo: Nie "prześpijmy" tego czasu

Arcybiskup Stanisław Gądecki w swoim liście pasterskim na rozpoczynający się adwent nawiązał m.in. do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz pandemii COVID-19. "Nie 'prześpijmy' więc tego Adwentu - zaapelował duchowny.

Rozpoczęcie adwentu. Apel abp Stanisława Gądeckiego
Rozpoczęcie adwentu. Apel abp Stanisława Gądeckiego
Źródło zdjęć: © Getty Images | Artur Barbarowski
Sylwia Bagińska

"Mimo że nadal zmagamy się z pandemią i wielu wiernych nie powróciło jeszcze do uczestnictwa w Eucharystii w kościołach, mimo iż dotyka nas poważny konflikt na granicy z Białorusią, nie możemy zapomnieć o tym, że każdy Adwent otwiera nam drogę do przeżywania po raz kolejny w naszym życiu Tajemnicy Odkupienia" - przekazał abp Gądecki.

Duchowny przypomniał, że na wiernych czekają m.in. adwentowe rekolekcje, spowiedź oraz msze święte roratnie. "Nie 'prześpijmy' więc tego Adwentu. Pan jest blisko i chce nas umacniać i przemieniać swoją obecnością" - zaznaczył kapłan.

Zobacz też: Puste kościoły przez koronawirusa? Duchowny o Bożym Narodzeniu

W niedzielę rozpoczął się adwent w Kościele katolickim

Arcybiskup Gądecki zaznaczył, że "adwentowe otwarcie na przychodzącego Zbawiciela zachęca nas do spojrzenia na nasze problemy, ale także na sprawy Polski i świata, z perspektywy wiary w Boga".

Duchowny podziękował wiernym za odpowiedź na jego apel ws. pomocy na granicy polsko-białoruskiej. "Jestem głęboko przekonany, że obronę naszej granicy możemy połączyć z ewangeliczną wrażliwością na cierpienie bliźnich" - zaznaczył.

W liście przypomniano również komunikat z ostatniego zebrania plenarnego KEP, w którym przekazano, że "nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji".

Abp Gądecki zaznaczył, że razem z adwentem rozpoczyna się kolejny etap pracy duszpasterskiej wokół Eucharystii. "Przez dwa lata staraliśmy się umacniać naszą wiarę w tę Tajemnicę, która daje życie. Niestety, właśnie wtedy doświadczyliśmy wszyscy ograniczeń, jakie wprowadzono z powodu pandemii. Nie zawsze mogliśmy fizycznie zgromadzić się przy stole Pana, spożywając Ciało Pańskie, które samo tylko daje życie wieczne" - dodano w liście.

"Obecnie - w myśl hasła: 'Posłani w pokoju Chrystusa' - chcemy stawać się świadkami Zbawiciela, abyśmy mocą tego Pokarmu przemieniali świat. Autentyczne spotkanie z Chrystusem we wspólnocie eucharystycznej budzi bowiem w sercu radość i przynagla nas do dzielenia się doświadczeniem wiary - przekazał przewodniczący KEP.

Duchowny zaznaczył również, że na "ludzi żyjących Eucharystią" czeka zadanie. Jest to: "służebny styl życia na wzór Chrystusa sługi, świętowanie niedzieli jako dnia Pańskiego także w wymiarze pozaliturgicznym, życie w osobistej wolności dzieci Bożych oraz zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości".

Źródło: Archidiecezja Poznańska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (440)