Kryzys na granicy. Biskupi zaapelowali do rządu
Wciąż trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Apel w tej sprawie wystosowała Konferencja Episkopatu Polski. "Biskupi zwracają się do rządzących, by skutecznie broniąc bezpieczeństwa naszych granic, rodzin i domów, podjęli także trud dostrzeżenia będącego w prawdziwej potrzebie przybysza i udzielenia mu, w duchu Ewangelii, koniecznego wsparcia" - przekazano w komunikacie.
Wirtualna Polska przez cały dzień przekazywała najnowsze informacje z granicy polsko-białoruskiej. Zapis naszej relacji znajdziecie tutaj.
W komunikacie przekazano, że Episkopat z wielką uwagą analizuje sytuację na granicy polsko-białoruskiej. W oświadczeniu zaznaczono, że biskupi poparli stanowisko Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego, który potępia "wykorzystywanie dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski".
Biskupi przypominają, że w wielu przypadkach migranci są ofiarami bezwzględnych działań politycznych oraz chciwości mafii przemytniczych. Duchowni wyrazili także wdzięczność funkcjonariuszom służb mundurowych.
Kryzys migracyjny. Biskupi o wsparciu ofiar
Słowa uznania i wdzięczności wyrażono także w stosunku do osób, parafii, a także organizacji humanitarnych, które pomagają cudzoziemcom na granicy polsko-białoruskiej.
"W tym duchu biskupi zwracają się do rządzących, by skutecznie broniąc bezpieczeństwa naszych granic, rodzin i domów, podjęli także trud dostrzeżenia będącego w prawdziwej potrzebie przybysza i udzielenia mu, w duchu Ewangelii, koniecznego wsparcia. Usilnie proszą o umożliwienie dostępu do potrzebujących, tak teraz, jak i po zakończeniu stanu wyjątkowego" - czytamy w komunikacie KEP.
Duchowni dodają również, że "nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji".
"Nie ma też wewnętrznego konfliktu między dobrze rozumianym patriotyzmem i koniecznością obrony naszych granic, a pomocą bliźniemu w potrzebie, w duchu dobrego Samarytanina" - dodano. W związku z tym biskupi apelują o dialog i pojednanie w życiu społecznym, politycznym, w mediach i debacie publicznej, a także od odstąpienia od języka nienawiści i przejawów nietolerancji.
Biskupi odnieśli się także do innych wydarzeń w ostatnim czasie. Dodali, że "zdecydowanie potępiają wszelkie działania nacechowane pogardą tak do poszczególnych osób, jak i całych grup, czego przykładem jest zamordowanie księdza w Siedlcach, profanacja i zniszczenie krzyża w Zielonej Górze, czy niedawne zachowania antysemickie w Kaliszu związane ze spaleniem kopii Statutu Kaliskiego".