Antysemityzm rozprzestrzenia się w Europie. W wielu krajach odnotowano wzrost nieprzychylnych opinii o Żydach
W całej Europie wzrasta liczba negatywnych opinii na temat Żydów. Działania antysemickie rozprzestrzeniły się po całym kontynencie. Gwałtownie wzrosły w Niemczech i Francji, a także w krajach Europy Wschodniej.
Obywatele żydowscy czują się coraz mniej bezpiecznie w Europie. Ze względu na wzrost mowy nienawiści doświadczają więcej agresji i ataków na tle antysemickim.
Przestępstwa na tle antysemickim w Niemczech
Duży wzrost antysemityzmu zanotowano szczególnie w Niemczech. W 2018 r. zarejestrowano tam 1646 przypadki werbalnych ataków o podłożu antysemickim. W ciągu roku wzrosła również liczba przestępstw z zastosowaniem przemocy fizycznej. W ubiegłym jej ofiarami padły 62 osoby, a w 2017 r. była prawie o połowę mniejsza.
Według niemieckiego dziennika „Tagesspiegel” większość tego typu wykroczeń pochodzi ze środowisk skrajnie prawicowych.
Antysemityzm we Francji rozprzestrzenia się
Również we Francji odnotowano większą liczbę ataków antysemickich. W 2018 r. dotknęła ona 541 ofiar, co stanowi wzrost o 74% w porównaniu do 2017 r.
Według Emmanuela Macrona, tego typu trend powinien zostać zatrzymany. Prezydent kraju twierdzi, że antysemityzm jest równoznaczny z odrzuceniem Republiki oraz jej wartości.
Felix Klein, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. walki z antysemityzmem uważa, że coraz większa liczba przestępstw antyżydowskich w Niemczech i Francji świadczy wyłącznie o tym, że trzeba rozwinąć nowe strategie walki z działaniami antysemickimi w Europie.
Poglądy antysemickie w Europie Wschodniej
Problem antysemityzmu dotyczy także Europy Wschodniej. Rządząca na Węgrzech partia Fidesz, której przewodniczy Viktor Orbán, prowadziła jawną kampanię przeciwko żydowskim imigrantom.
Badania CNN wskazują, że 42% Węgrów twierdzi, że Żydzi mają za duże wpływy w światowym sektorze finansowym.
W Polsce z kolei poglądy antysemickie wyrażało 26% ankietowanych.