Trwa ładowanie...
d14rxcu

Antypolski publicysta skazany w Moskwie. Wyrok za ekstremizm

Na 3,5 roku kolonii karnej skazał sąd w stolicy Rosji dziennikarza portalu RBK Aleksandra Sokołowa, oskarżonego o działalność ekstremistyczną. Współoskarżony z nim Jurij Muchin, autor m.in. antypolskich publikacji, usłyszał wyrok 4 lat w zawieszeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oskarżeni odpowiadali za utworzenie ugrupowania pod nazwą "Na rzecz władzy odpowiedzialnej".
Oskarżeni odpowiadali za utworzenie ugrupowania pod nazwą "Na rzecz władzy odpowiedzialnej". (WP.PL)
d14rxcu

Na cztery lata pozbawienia wolności zostali skazani również dwaj inni podsądni: Walerij Parfionow i Kirył Barabasz.

W przypadku Muchina sąd uwzględnił jako okoliczność łagodzącą niepełnosprawność - III grupa inwalidzka. Wszystkim skazanym zaliczono na poczet kary czas, który spędzili w areszcie.

Zobacz też: Polak pobity w rosyjskiej telewizji za "czerwonych faszystów"

Wszyscy oskarżeni byli o utworzenie ugrupowania pod nazwą "Na rzecz władzy odpowiedzialnej", którego celem było kontynuowanie działalności innej grupy, Armii Woli Narodu (AWN), zakazanej przez władze za ekstremizm w 2010 roku.

d14rxcu

Różne zarzuty

W obronie Sokołowa, który pracował dla portalu RBK, występowali dziennikarze i walczący o prawa człowieka. Pod apelem poparcia dla niego podpisało się w lipcu ponad 280 dziennikarzy mediów rosyjskich. Sokołow, jak i pozostali oskarżeni, nie przyznawał się do winy. Dziennikarz wiązał aresztowanie i proces ze swoją działalnością zawodową; w materiałach, które pisał dla RBK, śledził m.in. sprawę defraudacji środków na budowę kosmodromu Wostocznyj.

Sokołow i Parfionow zostali zatrzymani w lipcu 2015 roku w Moskwie, a Muchin w tym samym czasie na Krymie. Zarzucono im wolę "politycznego zdestabilizowania kraju i nielegalnego obalenia władzy" oraz działanie w "organizacji ekstremistycznej".

Adwokaci podczas procesu zapewniali, że celem działalności grupy inicjatywnej "Na rzecz władzy odpowiedzialnej" było wyłącznie przeprowadzenie referendum o tej samej nazwie w sprawie ustawy, która pozwoliłaby obywatelom oceniać pracę przedstawicieli władz i pociągać ich do odpowiedzialności za zaniedbania.

d14rxcu

Kłamstwo katyńskie

Armia Woli Narodu, którą kierował Muchin, odwoływała się do tradycji stalinizmu, głosiła hasła nacjonalistyczne, antysemickie i antypolskie. Znana była m.in. z negowania odpowiedzialności Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach w kwietniu 1940 roku. Zarzucała władzom ZSRR i Rosji sfałszowanie dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej, a Głównej Prokuraturze Wojskowej FR nierzetelne śledztwo i ukrywanie jego wyników przed opinią publiczną.

AWN organizowała pikiety przed ambasadą RP w Moskwie i w innych miejscach w stolicy Rosji, podczas których negowała odpowiedzialność NKWD za wymordowanie polskich oficerów i przypisywała tę zbrodnię wojskom niemieckim. Organizowała też publiczne debaty poświęcone zbrodni katyńskiej, podczas których broniła swojego stanowiska.

d14rxcu

Kiedy rosyjska Prokuratura Generalna w 2010 roku zwróciła się o delegalizację AWN, uzasadniła to oceną, iż organizacji tej przyświecają ekstremistyczne cele, a jej działalność zagraża bezpieczeństwu ludzi, społeczeństwa i państwa.

Z Moskwy Anna Wróbel

d14rxcu

Podziel się opinią

Share

d14rxcu

d14rxcu
Więcej tematów