Trwa ładowanie...

Antoni Macierewicz: komisja ujawni nagrania oddające przebieg katastrofy Tu-154

• Szef MON zapowiedział, że "nagrania będą wyraźne i zrozumiałe"

• Ujawnione nagrania będą "prawdziwe, te, które oddają rzeczywisty przebieg wypadków"

• Szef MON zastrzegł, że nie jest w stanie podać dokładnej daty ujawnienia nagrań

Share
Antoni Macierewicz: komisja ujawni nagrania oddające przebieg katastrofy Tu-154Źródło: Agencja Gazeta, fot: Bartosz Bańka
dnnjrgf

Materiały, które we wrześniu przedstawi Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, pokażą rzeczywisty przebieg wypadków związanych z katastrofą w Smoleńsku; nagrania będą wyraźne i zrozumiałe - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz.

Jak przekonywał w TVP Info minister obrony, materiały świadczą o tym, że działania nawigatorów rosyjskich miały na celu doprowadzenie do katastrofy. - Ta sprawa jest znana od przynajmniej czterech i pół lat - wskazał Macierewicz.

- To naprawdę nie jest żadna nowość, ale będzie to przedstawione w sposób naukowy, uszczegółowiony i bezsporny. To nie są żadne nowe informacje, jedynie zebranie i podsumowanie starych, łącznie z zawiadomieniem o przestępstwie, która wystosowała prokuratura rok temu - dodał.

dnnjrgf

Na pytanie, jakie nagrania załogi zostaną ujawnione, odparł: "prawdziwe, te, które oddają rzeczywisty przebieg wypadków".

Jak przekonywał, "istotą jest to, że będzie można wszystko usłyszeć, że każde słowo będzie zrozumiałe i jasne, nie trzeba będzie się domyślać, o co chodzi".

Według zapowiedzi ministra zapis dźwiękowy zademonstruje też, "jak organizowano fałszerstwo tego, co zostało nazwane raportem państwa polskiego". Macierewicz zaznaczył, że materiał, który zostanie przedstawiony, "nie jest sprzeczny z tym, co zrobił Instytut Sehna".

Szef MON zastrzegł, że nie jest w stanie podać dokładnej daty ujawnienia nagrań, zależy ona bowiem od przewodniczącego komisji.

dnnjrgf

Ujawnienie "nowych nagrań załogi Tupolewa, które dotąd nie były znane" Macierewicz zapowiedział w wywiadzie dla piątkowej "Rzeczpospolitej". Stwierdził też, że "nie pozostawia żadnych wątpliwości", że działania rosyjskich nawigatorów i decydentów miały na celu doprowadzenie do katastrofy TU-154M.

Do tego tekstu odnieśli się w piątek posłowie PO, podkreślając, że słowa o odpowiedzialności Rosjan za katastrofę, w której zginął polski prezydent, oznaczają "konsekwencje prawne i polityczne".

Katastrofę smoleńską z 10 kwietnia 2010 r. zbadała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), na której czele stanął ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller.

Szef MON na początku lutego podpisał rozporządzenia ws. organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP). Dała ona szefowi MON prawo do wznowienia badania wypadku lub incydentu lotniczego, "gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny".

Jednocześnie minister powołał podkomisję w ramach KBWLLP do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

dnnjrgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnnjrgf
dnnjrgf
Więcej tematów