PolskaAntologia polskiego jazzu na sześciu płytach

Antologia polskiego jazzu na sześciu płytach

Ukazał się obszerny, sześciopłytowy album "Jazz w Polsce - Antologia, 1950-2000". Znalazły się na nim nagrania najwybitniejszych polskich artystów jazzowych oraz ich wspólne dokonania z jazzmanami zagranicznymi.

24.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Nagrania są pogrupowane chronologicznie. Płyty od pierwszej do piątej noszą tytuły: "Początki, 1950-1960", "Wielkie otwarcie, 1961-1970", "Normalizacja, 1971-1980", "Młode lwy, 1981-1990" i "Profesjonaliści, 1991-2000". Szósta płyta, zatytułowana "Spotkania na szczycie", obejmuje wspólne nagrania polskich i zagranicznych artystów z lat 1950-2000.

Jest to pierwsza antologia jazzu w Polsce. Jej wydawcą jest Polskie Radio, redaktorem - muzyk i dziennikarz Jan Borkowski. Zamiarem autora, jak sam wyjaśnił, było "pokazanie, jak przenikał jazz do Polski, jak liczne i różnorodne stylistycznie jest środowisko muzyków jazzowych w Polsce". Każda, oddzielona w albumie "epoka" jazzowa w Polsce została przez Borkowskiego szczegółowo opisana w dołączonej do płyt książeczce.

Reprezentantami czasów "początków" są na nagraniach m.in. Bracia Łopatowscy Orchestra, Skowroński/Górkiewicz Jazz Ensemble, Melomani, Jan Walasek Jazz Ensemble, zespoły Andrzeja Kurylewicza, Zygmunta Wichary i Jerzego Matuszkiewicza, All Stars Swingtet, New Orleans Stompers i Modern Dixielanders.

Na pierwszej płycie są też nagrania Krzysztofa Komedy, który ze swoim zespołem wykonuje temat z filmu "Niewinni czarodzieje", oraz Andrzeja Trzaskowskiego.

Obaj artyści występują także na płycie "Wielkie otwarcie". Komeda wykonuje "Moją balladę" i "Kattornę" - utwór pochodzący z płyty "Astigmatic", uważanej przez wielu krytyków za najważniejszy album w historii jazzu w Polsce. Trzaskowski z zespołem prezentuje wariacje na temat piosenki ludowej "Oj, tam u boru". Pojawiają się także m.in. nagrania Jazz Rockersów, Polish Jazz Quartet, Novi Singersów, zespołu Tomasza Stańki.

Z okresu "normalizacji" pochodzą m.in. "Ballada" Urszuli Dudziak i Adama Makowicza i "Fiolety" Makowicza. Na płycie znalazły się także nagrania Michał Urbaniak's Fusion, Jazz Carriers, Zbigniewa Namysłowskiego, Ewy Bem i Mainstreamu, Vistula River Brass Band i zespołu Janusza Muniaka. "Młode lwy" to w latach 80. m.in. Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Jagodziński, Krzesimir Dębski i jego String Connection, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Krzysztof Popek, Kazimierz Jonkisz, Marek Bałata, Tomasz Stańko i Jarosław Śmietana.

Reprezentantami ostatniego dziesięciolecia są m.in. Iza Zając, Ryszard Tymon Tymański, Lesław Możdżer, Alchemik oraz Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Agnieszka Piotrowska i Janusz Szrom, którzy wspólnie śpiewają kołysankę "Ach śpij, kochanie" Ludwika Starskiego i Henryka Warsa.

Na ostatniej płycie znajdują się wspólne nagrania polskich i zagranicznych artystów. Wśród gwiazd spoza Polski są m.in. saksofonista Stan Getz, wokalistka Annie Ross, trębacz Wild Bill Davison, Bobby McFerrin - który z Urszulą Dudziak śpiewa kompozycję "Tico Tico", i trębacz Art Farmer. Obok nagrań i tekstów, album zawiera także - nierzadko unikatowe - zdjęcia. (aka)

jazzpolskipłyta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)