Anna Śmigulec laureatką Grand Press 2021
25. gala konkursu Grand Press. Nagroda w kategorii "Reportaż prasowy/internetowy" trafiła do dziennikarki Wirtualnej Polski Anny Śmigulec. Piąte miejsce w kategorii "Dziennikarz Roku 2021" zajął z kolei reporter WP Szymon Jadczak.
We wtorek 7 grudnia wieczorem odbyła się gala 25. edycji konkursu Grand Press, jednej z najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich. Cała relacja z wydarzenia dostępna jest tutaj.
Grand Press 2021. Anna Śmigulec nagrodzona
Tegoroczna nagroda w kategorii "Reportaż prasowy/internetowy" trafiła do dziennikarki Wirtualnej Polski Anny Śmigulec za materiał "Władcy ciał i umysłów".
- Przez cały czas, gdy pracowałam nad tym reportażem, słyszałam wiele razy z ust moich bohaterów i innych dziennikarzy "Aniu, nie łudź się, tam się nic nie zmieni". Mnie się udało cofnąć o 10 lat w moim reportażu, odezwało się do mnie wiele dawnych wychowanków tego ośrodka z lat 90. (...) Słyszałam, że nie da się zmienić rzeczywistości. Ale zrobiliśmy to. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu - przekazała Śmigulec.
Dziennikarka WP opisała w reportażu wstrząsające historie chłopców, którzy trafili do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach pod Szczecinem. W ośrodku przez lata dochodziło do przemocy. Nad chłopcami mieli się znęcać nie tylko inni podopieczni, ale także niektórzy wychowawcy.
Relacje chłopców, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoim pobycie w ośrodku, były przerażające. Poddawani byli regularnym torturom - uderzaniu w jądra, biciu po głowie, okładaniu pałką teleskopową, metalową latarką czy kijem bejsbolowym.
Po reportażu WP zapadła decyzja o zawieszeniu ośrodka. 27 wychowanków zostało przewiezionych do innych placówek. Całą sprawę ponownie badają śledczy.
Łącznie dziennikarze Wirtualnej Polski nominowani byli w trzech kategoriach: news, dziennikarstwo śledcze oraz reportaż prasowy/internetowy.
Z kolei w kategorii "Dziennikarz Roku 2021" piąte miejsce zajął reporter WP Szymon Jadczak.
Tegorocznymi laureatami Grand Press zostali:
- w kategorii "News" Jacek Harłukowicz z wrocławskiego oddziału "Gazety Wyborczej" za "Sprawę śmierci Dmytro Nikiforenki"
- w kategorii "Dziennikarstwo śledcze" Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz z "Gazety Wyborczej" za "Aferę Daniela Obajtka"
- w kategorii "Publicystyka" Katarzyn Boni z Dwutygodnika za "Samotność: Całun w spirytusie"
- w kategorii "Reportaż TV/Wideo" Marcin Gutowski za "Don Stanislao"
- w kategorii "Reportaż audio" Agnieszka Szwajgier z Radia 357 za cykl "Gdzie jest Joanna Segelström?"
- w kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne" Michał Fuja z "Superwizjera" TVN za materiał "Zarobić na chorych na raka"
- w kategorii "Wywiad 2020" Violetta Krasnowska za rozmowę "Nie chcę robić kłopotu"
- w kategorii "Wywiad 2021" Magdalena Rigamonti za cykl "Rzeczpospolita Kościelna".
Tytuł "Dziennikarza Roku 2021" trafił do Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej". Piąte miejsce w tej kategorii zajął reporter WP Szymon Jadczak.
Nagrody Grand Press przyznawane są od 1997 roku przez magazyn "Press" oraz Fundację Grand Press dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia i telewizji.
W tegorocznym jury znalazło się kilkunastu przedstawicieli największych polskich redakcji, w tym m.in. TVN, Polsatu, Onetu, "Polityki", "Dziennika Gazety Prawnej", OKO.press, "Gazety Wyborczej", "Press", "Znaku" czy TOK FM. Z ramienia Wirtualnej Polski w jury zasiadł wicenaczelny portalu Jacek Amsterdamski.