Anna Maria Anders zrezygnowała ze stanowiska przewodniczącej Rady OPWiM
• Anders nie mogła łączyć stanowiska z mandatem senatora
• Wicepremier Gliński wkrótce rozpocznie procedurę wybrania jej następcy
• Anders nadal pozostaje pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o otrzymaniu pisma zawierającego rezygnację Anny Marii Anders ze stanowiska przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz z członkostwa w Radzie.
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński "w najbliższym czasie podejmie decyzję o uruchomieniu procedury wymaganej przepisami ustawy o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" - poinformowała rzeczniczka resortu Anna Lutek.
Na stanowisko przewodniczącej Rady OPWiM - i jednocześnie na stanowisko pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego w randze sekretarza stanu - Anders została powołana przez premier Beatę Szydło w połowie stycznia.
Poprzednim przewodniczącym Rady OPWiM był Władysław Bartoszewski. Od jego śmierci w kwietniu zeszłego roku stanowisko to pozostawało nieobsadzone, a Radą kierował jej sekretarz Andrzej Krzysztof Kunert.
Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, Anders pozostaje pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Musiała jednak zrezygnować ze stanowiska przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ponieważ z uwagi na obowiązujące przepisy stanowiska tego nie można łączyć z mandatem senatora - tłumaczył.
Zaświadczenie o wyborze na senatora Anders odebrała 9 marca. Mandat zdobyła z ramienia PiS w wyborach uzupełniających w woj. podlaskim.
Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, urodziła się w Londynie. Ukończyła filologię romańską na Uniwersytecie w Bristolu w Wielkiej Brytanii, uzyskała też tytuł MBA (Master of Business Administration) z ekonomii na Uniwersytecie w Bostonie w USA. Pracowała m.in. w agendzie ONZ w Biurze Prasowym UNESCO w Paryżu.