Jan Paweł II 2.0
Pontyfikat Karola Wojtyły był przełomowy w kwestii otwierania się Kościoła na wiernych. Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne pielgrzymki i 145 podróży na terenie Włoch, odwiedził w tym czasie 130 krajów i ponad 900 miast. Dzięki temu dotarł do katolików, którzy w żaden inny sposób nie mieli szansy na bezpośredni kontakt z głową Kościoła.
Nowy papież nie będzie prawdopodobnie próbował bić tego rekordu, ale jeśli na tronie Św. Piotra zasiądzie Angelo Scola, możemy spodziewać się przełomu innego rodzaju. Kardynał pokazał, że ma świadomość, zmian zachodzących w świecie. Przełamaniu bariery z wiernymi służyć może m.in. bezpośrednia komunikacja z wykorzystaniem internetu. Jak łatwo dotrzeć z przekazem przez sieć, pokazał niedawno Benedykt XVI, zakładając konto na Twitterze - błyskawicznie zyskał setki tysięcy obserwujących (obecnie dla anglojęzycznego konta - 1,59 mln). Pokazuje to, jak silną grupą na całym świecie są katolicy i jakim autorytetem cieszy się Ojciec Święty.
Angelo Scola nie ma takiego powodzenia na Twitterze, ale jako metropolita Mediolanu od lat prowadzi regularnie aktualizowaną stronę Angeloscola.it (nieco uboższa wersja jest również w języku angielskim). Aby być w kontakcie z wiernymi, kardynał od czterech lat ma też kanał w serwisie Youtube, w którym publikuje swoje kazania i wypowiedzi. Niemal codziennie publikuje też nowe zdjęcia w serwisie Flickr.
Angelo Scola podkreśla, że jednym z wyzwań stojących przed Kościołem jest przeciwstawienie się zbyt daleko idącemu indywidualizmowi, prowadzącemu do rozpadu tradycyjnych więzi, w tym rodzinnych i w konsekwencji do atomizacji społeczeństw. Skostniały, źle zorganizowany Kościół nie radzi już sobie z tym problemem, m.in. ze względu na rosnący między duchownymi i wiernymi dystans. Jeśli Scola zostanie papieżem, możemy spodziewać się, że do rozwiązania tego problem spróbuje wykorzystać sieć.
(mb/wp.pl)