Trwa ładowanie...
03-11-2015 10:45

Angela Merkel ostrzega przed militarnym konfliktem na Bałkanach

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła podczas wystąpienia w Darmstadt, że zamknięcie niemieckiej granicy z Austrią dla imigrantów mogłoby doprowadzić do wybuchu zbrojnego konfliktu na Bałkanach. Zapewniła, że Niemcy poradzą sobie z falą uchodźców.

Angela Merkel ostrzega przed militarnym konfliktem na BałkanachŹródło: PAP/EPA, fot: BERND VON JUTRCZENKA
d2ymswm
d2ymswm

Ograniczenia napływu imigrantów domagają się przede wszystkim władze Bawarii, kraju związkowego graniczącego z Austrią. To właśnie Bawaria jest głównym celem uchodźców zmierzających z Bliskiego Wschodu i Afryki do Niemiec. Postulat skuteczniejszego kontrolowania granicy podnoszony jest także przez uczestników spotkań z Merkel.

Na Bałkanach Zachodnich powstały napięcia, które spowodowały konieczność zwołania konferencji państw położonych na "bałkańskim szlaku" - powiedziała Merkel w poniedziałek wieczorem na spotkaniu swojej partii CDU.

- Chcę zapobiec temu, aby znów doszło tam (na Bałkanach) do militarnych konfliktów - mówiła szefowa niemieckiego rządu. Merkel zastrzegła, że "nie chce krakać", ale ostrzegła, że do eskalacji konfliktu może dojść "znacznie szybciej, niż nam się wydaje". - Kłótnia może przerodzić się w rękoczyny, a te w coś, czego nikt nie chce - ostrzegła kanclerz, cytowana przez "Spiegla" w wydaniu internetowym.

d2ymswm

Merkel skrytykowała po raz kolejny ogrodzenie zbudowane przez Węgry wzdłuż granicy z Serbią. - Węgierski płot spowodował, że imigranci wędrują nadal przez Chorwację, Słowenię czy Rumunię - zauważyła. Ponadto doszło do zadrażnień między Węgrami a Serbią.

- Zadaniem Niemiec jako dużego kraju UE jest zaproponowanie innego, solidarnego rozwiązania kryzysu migracyjnego - wyjaśniła Merkel. Zastrzegła, że realizacja tego planu wymaga czasu. - Jestem pewna, że dokonamy tego - powiedziała. Zapewniła, że dostrzega obawy i lęki obywateli. Zaapelowała do uczestników konferencji, by w podejściu do uchodźców nie zapominać o godności tych ludzi.

Podczas dyskusji Merkel broniła propozycji utworzenia "stref tranzytowych" - eksterytorialnych miejsc, gdzie byłaby prowadzona pierwsza selekcja imigrantów. Osoby bez szans na azyl byłyby szybko odsyłane do kraju pochodzenia.

Konferencja w Darmstadt była czwartym z kolei spotkaniem przewodniczącej CDU Merkel z jej partyjną bazą. Spotkania miały być pierwotnie poświęcone przygotowaniu nowego programu partii przed zjazdem CDU w grudniu, zostały jednak zdominowane przez problematykę uchodźców.

W tym roku do Niemiec ma przyjechać, według szacunków MSW, ponad 800 tys. azylantów. W rzeczywistości ich liczba może sięgnąć nawet 1,5 mln.

d2ymswm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ymswm
Więcej tematów