Angela Merkel o relacjach polsko-niemieckich: to poruszające
• Angela Merkel o dobrej współpracy polsko-niemieckiej
• Nie jest wcale oczywistością, że Polska i Niemcy dziś są tak dobrymi sąsiadami - stwierdziła
• To poruszające - dodała
• To jest dobry traktat - oceniła polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy Beata Szydło
• Ale przed nami jeszcze wiele do zrobienia - dodała premier
Są oczywiście kwestie, które budzą kontrowersje dotyczące chociażby bezpieczeństwa energetycznego, budowy gazociągu, ale te kwestie również wymagają wyjaśnień. Wierzę w to głęboko, że jest zrozumienie, żeby szukać wzajemnych płaszczyzn porozumienia
Jak dobre są nasze relacje, było widać w czasie obrad plenarnych, a także rozmów bilateralnych ministrów - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w Belinie po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.
Konsultacje były częścią obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Merkel przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w Berlinie był prezydent Andrzej Duda, a później prezydent Niemiec Joachim Gauck przyjechał do Warszawy.
- Wykorzystaliśmy nasze konsultacje międzyrządowe, aby omówić całą gamę naszych relacji dwustronnych i podkreślić naszą dobrą współpracę - powiedziała Merkel.
- Jak dobre są nasze relacje, było widać w czasie obrad plenarnych, a także rozmów bilateralnych ministrów. Nie jest wcale oczywistością, że Polska i Niemcy dziś są tak dobrymi sąsiadami, tak dobrze współpracują. To jest bardzo poruszające - powiedziała kanclerz.
Merkel powiedziała, że rozmowy dotyczyły sytuacji Polaków i osób pochodzenia polskiego w Niemczech oraz intensyfikacji nauczania języka polskiego. "- Chcemy wznowić obrady okrągłego stołu, który zajmuje się tym tematem. Zapowiedziałam, że będę raz jeszcze rozmawiać z premierami landów, jak jeszcze zintensyfikować naukę języka polskiego. Bawaria już zgłosiła gotowość. Dobrze funkcjonuje to w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Brandenburgii - powiedziała kanclerz Niemiec.
Jak relacjonowała, w środę w Berlinie przedstawiony został wspólny podręcznik do nauczania historii, omówiono też temat zintensyfikowania wymiany młodzieży, podpisano też porozumienie ws. odbudowy szkół w Libanie.
Merkel wyraziła w imieniu Polski i Niemiec nadzieję, że obywatele Wielkiej Brytanii zdecydują w referendum o pozostaniu ich kraju w Unii Europejskiej.
- W czwartek referendum w Wielkiej Brytanii, w imieniu obu stron można powiedzieć, że życzymy sobie, żeby obywatele - to jest oczywiście ich decyzja - zdecydowali się na pozostanie (Wielkiej Brytanii) w Unii Europejskiej - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.
Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ma się odbyć w najbliższy czwartek.
Merkel powiedziała, że kolejny temat rozmów, to szczyt NATO w Warszawie. - Wspólnie dobrze współpracujemy, by przygotować się do szczytu - podkreśliła.
Merkel z Szydło rozmawiały też o współpracy w dziedzinie transportu, kultury i oświaty.
- Jest wiele projektów, wiele wspólnych przedsięwzięć, ale jest też jeszcze wiele do zrobienia, co jeszcze bardziej zbliży do siebie obywateli w obu krajach - oceniła.
- Krok po kroku, takie jest nasze życzenie, musimy te projekty w przyszłości opracowywać - mówiła kanclerz Niemiec.
Merkel podkreśliła też, że polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe były dobrym dniem dla wzajemnych relacji.
Premier Szydło nawiązała do rocznicy 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. - To jest ważny traktat. Myślę, że te 25 lat zostało dobrze przez nasze państwa wykorzystane, ale przed nami jeszcze wiele do zrobienia - powiedziała szefowa polskiego rządu.
W tym kontekście premier mówiła o części traktatu, która dotyczy sytuacji Polonii i Polaków mieszkających w Niemczech. - Umówiliśmy się, i za to bardzo serdecznie dziękuję, za otwartość pani kanclerz, na to, żeby te problemy rozwiązywać. Wierzę w to głęboko, że gdy spotkamy się w przyszłym roku na konsultacjach w Warszawie, będziemy mogli powiedzieć, że wszystkie zapisy Traktatu są praktycznie wypełnione. Ta praca jeszcze przed nami - powiedziała Beata Szydło.
Premier podkreśliła, że jej rozmowa z Merkel dotyczyła wspólnych projektów w dziedzinie gospodarki i infrastruktury. - Polska i Niemcy są ważnymi partnerami, państwami, które mają wiele wspólnych projektów, zadań. Cieszymy się na otwartość i na to, że tematy gospodarcze były tak intensywnie poruszane i są poruszane - powiedziała.
- Są oczywiście kwestie, które budzą kontrowersje dotyczące chociażby bezpieczeństwa energetycznego, budowy gazociągu, ale te kwestie również wymagają wyjaśnień. Wierzę w to głęboko, że jest zrozumienie, żeby szukać wzajemnych płaszczyzn porozumienia - podkreśliła premier Szydło.
Premier Szydło powiedziała, że polsko-niemieckie międzyrządowe konsultacje dotyczyły m.in. referendum w Wielkiej Brytanii.
- Zgodziliśmy się, i tutaj stanowisko Berlina i Warszawy jest tożsame, że oczywiście uszanujemy każdą wolę i decyzję narodu brytyjskiego. Ale musimy zrobić wszystko i przygotować się na to, aby cały czas zachęcać i rozmawiać o umocnieniu Unii Europejskiej - powiedziała polska premier.
- Wierzymy głęboko, że Brytyjczycy podejmą decyzję o pozostaniu w Unii Europejskiej, ale bez względu na wynik jutrzejszego referendum nasze stanowisko jest jasne: UE powinna nadal rozwijać się, trwać, tworzyć jedność - dodała.
W środę w Berlinie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe; w rozmowach brali udział szefowie prawie wszystkich resortów. Konsultacje międzyrządowe wpisują się w obchody 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.