Trwa ładowanie...
d28sm3u

Angela Merkel o policji przed synagogami w Niemczech. "To hańba"

Kanclerz Angela Merkel z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu wezwała do walki z antysemityzmem, ksenofobią i nienawiścią. Za "hańbę" uznała fakt, że żydowskie instytucje muszą być strzeżone przez policję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Merkel: cieszymy się, że w Niemczech znów istnieje żydowskie życie
Merkel: cieszymy się, że w Niemczech znów istnieje żydowskie życie (PAP)
d28sm3u

W cotygodniowym przesłaniu do rodaków Merkel podkreśliła, że "codziennym zadaniem" Niemców jest przeciwstawienie się "ze wszystkich sił" antysemityzmowi, ksenofobii i nienawiści do obcych.

- Hańbą jest to, że żadna żydowska instytucja nie może istnieć bez policyjnej ochrony, wszystko jedno, czy chodzi o szkołę, przedszkole czy synagogę - zaznaczyła niemiecka kanclerz. W ostatnich dziesięcioleciach w RFN nastąpiło ożywienie religijnego życia żydów. Odbudowano wiele synagog, zniszczonych w czasie pogromu w 1938 r. i w czasie wojny.

Zdaniem Merkel antysemityzm i inne negatywne zjawiska występują obecnie znów z większym nasileniem, niż w przeszłości.

d28sm3u

Zobacz też: Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel”. Narodowcy zorganizowali kontrowersyjny wykład

Kanclerz zwróciła uwagę na znaczenie szkół w walce z uprzedzaniami i nienawiścią do żydów. - Dobre programy nauki historii w szkołach mogą przeciwdziałać postawom antysemickim u młodych ludzi z krajów arabskich wyznających religię muzułmańską - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

- Antysemityzm nie ma czego szukać w naszym społeczeństwie, nie ma nic wspólnego z integracją - dodała.

d28sm3u

Nowy pełnomocnik

Merkel przypominała, że w składzie jej nowego rządu znajdzie się pełnomocnik do walki z antysemityzmem. - Cieszymy się, że w Niemczech znów istnieje żydowskie życie - powiedziała.

Dzień Pamięci został ustanowiony w Niemczech w 1996 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta RFN Romana Herzoga. Od 2005 roku na wniosek ONZ dzień ten obchodzony jest na całym świecie.

d28sm3u

Z okazji Dnia Pamięci tradycyjnie odbywa się uroczyste posiedzenie Bundestagu. W tym roku wyznaczono je na 31 stycznia. Gościem honorowym parlamentu będzie tym razem wiolonczelistka Anita Lasker-Wallfisch. 92-letnia była więźniarka przeżyła pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz grając w obozowej orkiestrze.

Jacek Lepiarz, Berlin

*Przeczytaj też: *
Niemcy. Debata o obowiązku zwiedzania byłych obozów koncentracyjnych
Szef niemieckiego MSZ za zakazem palenia flag: "Zadaniem Niemiec jest ochrona Izraela"

d28sm3u

Podziel się opinią

Share

d28sm3u

d28sm3u
Więcej tematów