Trwa ładowanie...
d2whgok
Andrzej Duda w wywiadzie dla WP w mocnych słowach ocenił zachowanie prezesa TK. Jest odpowiedź prof. Rzeplińskiego. "Prezydent jako polityk ma większy luz wypowiadania opinii"
Michał Fabisiak

Andrzej Duda w wywiadzie dla WP w mocnych słowach ocenił zachowanie prezesa TK. Jest odpowiedź prof. Rzeplińskiego. "Prezydent jako polityk ma większy luz wypowiadania opinii"

• Andrzej Duda w rozmowie z WP w mocnych słowach ocenił zachowanie prezesa TK
• Prof. Rzepliński odniósł się do słów prezydenta: ma większy luz wypowiadania opinii
• Prezes TK przyznał, że chętnie raz jeszcze spotkałby się i porozmawiał z prezydentem
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2whgok

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Wirtualną Polską w mocnych słowach ocenił zachowanie prezesa Trybunału Konstytucyjnego wobec sędziów powołanych przez Sejm VIII kadencji. Przypomnijmy, że Andrzej Rzepliński wciąż nie włączył do orzekania trójki z nich. Te osoby nie zostały również dopuszczone do spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej, w którym uczestniczyli sędziowie TK. - Dlaczego wypłacane są im pensje, jak to jest możliwe, że prezes Rzepliński dysponuje mieniem publicznym i nie pozwala ludziom wypełniać swoich obowiązków? - powiedział prezydent w rozmowie z WP.

- To państwo w państwie - skwitował Duda, oceniając sytuację wokół TK i zachowanie prezesa Rzeplińskiego. Wcześniej prezydent stwierdził, że sytuacja TK jest jasna. - Jest 15 sędziów, wszyscy, w swoim czasie, złożyli przyrzeczenie sędziowskie, a konstytucja mówi, że jest 15 sędziów. Dla mnie sprawa, od tej strony, jest zamknięta - mówi Andrzej Duda. Co na to wszystko szef Trybunału Konstytucyjnego?

d2whgok

- Politycy używają innego języka niż prawnicy. Mają większą swobodę wypowiedzi. To naturalne i dotyczy nie tylko Polski. Prezydent jako polityk, ma większy luz wypowiadania opinii na różne tematy. Jako prezes Trybunału Konstytucyjnego nie mam takiej swobody. Dlatego nie mogę dyskutować z opiniami głowy państwa poprzez media - mówi Wirtualnej Polsce Andrzej Rzepliński.

- Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Jako prezes TK mam obowiązek go wykonać. Trybunał wyraźnie stwierdził, że trzech sędziów wybranych 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji zostało wybranych zgodnie z ustawą zasadniczą - mówi prezes TK, tłumacząc, dlaczego nie może dopuścić do orzekania trzech sędziów wybranych przez Sejm VIII kadencji.

Jednocześnie prof. Rzepliński stwierdził, że chętnie raz jeszcze spotkałby się i porozmawiał z prezydentem. - Mam wrażenie, że po ostatnim spotkaniu byliśmy w dobrych relacjach - skwitował prezes TK.

d2whgok

Podziel się opinią

Share
d2whgok
d2whgok
Więcej tematów