Trwa ładowanie...
d1okvzb

Andrzej Duda w USA. Podpisał z Trumpem deklarację ws. obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej. W dokumencie znajduje się szereg inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo. Chodzi m.in. o wzmocnienie obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stany Zjednoczone. Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu
Stany Zjednoczone. Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu (East News)
d1okvzb

Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej. Z tej okazji zorganizowano specjalny pokaz lotniczy dla prezydenta Polski. Nad Białym Domem przeleciały dwa śmigłowce F-35, które miały uświetnić to wydarzenie. Jak zwracali uwagę dziennikarze, to pierwszy taki przelot od czasu ataku terrorystycznego na World Trade Center z 11 września - normalnie przestrzeń powietrzna nad stolicą USA jest zamknięta.

Co zawiera podpisana deklaracja? Pojawiła się m.in. zapowiedź utworzenia Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce oraz deklaracja utworzenia w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA. Maszyny mają służyć do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych.

- Polska chce zbudować bazę dla amerykańskich żołnierzy. Ta inicjatywa nam się bardzo podoba i pomożemy znaleźć im na to pieniądze - powiedział Donald Trump przed podpisaniem deklaracji. Dodał, że zastanawia się nad zwiększeniem kontyngentu o dwa tysiące amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech.

d1okvzb

Zobacz także: Andrzej Duda rośnie w siłę? Jest coś, co "pomoże mu w kampanii"

To jednak nie wszystko. Deklaracja zakłada, że USA ma zamiar zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Z kolei Polska planuje zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA. Mają one wykraczać poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza.

Trump: myślę, że przylecę do Polski

- Świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie – podkreślił Trump.

Wiadomo, że Donald Trump zapowiedział złożenie rewizyty w naszym kraju. - Myślę, że przylecę do Polski, ale data jeszcze nie jest znana - powiedział prezydent USA. Prezydent USA ciepło wspominał swoją wizytę w Polsce sprzed dwóch lat. Chwalił też nasz kraj za rozwój gospodarczy i modernizację armii.

d1okvzb

Podczas rozmowy z dziennikarzami pojawił się również temat demokracji w Polsce. - Nie troszczę się o stan demokracji w Polsce, znam Polaków i ich liderów. Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości - zapewnił Trump w trakcie spotkania z Andrzejem Dudą. - Myślę, że ktoś panią oszukał. Demokracja w Polsce ma się doskonale - dodał Andrzej Duda, zwracając się do dziennikarki, która poruszyła tę kwestię.

Przeczytaj także: "To będzie historyczna wizyta". Energia jądrowa, więcej wojsk i wizy. Ujawniamy kulisy spotkania Duda-Trump

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1okvzb

Podziel się opinią

Share

d1okvzb

d1okvzb
Więcej tematów