Andrzej Duda przemówił w Bratysławie. Nawiązał m.in. do Polskiego Ładu
Andrzej Duda we wtorek przemówił na konferencji Globsec w Bratysławie poświęconej bezpieczeństwu, a także odbudowie Europy Środkowej po pandemii COVID-19. Prezydent w swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do pandemii, kryzysu, solidarności oraz Polskiego Ładu.
Andrzej Duda na początku swojego przemówienia podziękował za zaproszenie. Dodał, że czuje się zaszczycony, że może przemawiać po wystąpieniu papieża Franciszka. Prezydent zwrócił uwagę, że niewiele zjawisk na świecie miało tak bardzo powszechny charakter, jak pandemia koronawirusa.
Andrzej Duda o kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19
- Ten niepozorny patogen zaatakował cały świat, uderzając nie tylko w zdrowie publiczne, przynosząc śmierć i cierpienie. Zachwiał społecznym poczuciem bezpieczeństwa i fundamentami światowej ekonomii - mówiła głowa polskiego państwa.
Andrzej Duda przekazał, że żadne społeczeństwo i gospodarka nie oparły się kryzysowi. - W tym kontekście z całą stanowczością i pełnym przekonaniem chcę podkreślić, że jedyna skuteczna strategia popandemicznej odbudowy świata, w tym regionu Europy Środkowej, to ta, która przewiduje globalną solidarność - dodał prezydent na konferencji w Bratysławie.
Duda stwierdził, że odbudowa krajów po pandemii nie będzie łatwa. - Przywódcy stoją aktualnie przed olbrzymimi wyzwaniami - stwierdził polityk.
- To jest nasza wspólna walka, która wymaga powrotu do fundamentalnych wartości chrześcijańskich i humanistycznych - przekazał Andrzej Duda.
Zobacz też: Unia Europejska to wróg Polski? Były ambasador w USA nie przebierał w słowach
Koronawirus to nie jedyny problem UE
Prezydent Polski nawiązał także do problemów Unii Europejskiej, które nie są związane z pandemią. Duda wymienił m.in. działania białoruskiego reżimu, kryzys migracyjny, zdestabilizowanie Libii oraz działania Rosji i zapowiedzi dalszych kroków ze strony tego państwa o charakterze imperialnego nacisku.
- Możemy uratować ludzkość poprzez eradykację wirusa, ale pamiętajmy też o innych, równie groźnych chorobach trawiących świat: autorytaryzmie, imperializmie, naruszeniach prawa międzynarodowego i praw człowieka - podkreślił Andrzej Duda.
Andrzej Duda o odbudowie gospodarki po pandemii COVID-19
- Szybka odbudowa dotkniętych kryzysem gospodarek jest bardzo ważna, ale jeszcze większe znaczenie ma model odbudowy - przekazał Andrzej Duda.
Urzędnik dodał, że ważne jest to, że w debacie publicznej pojawiło się m.in. myślenie o konieczności nadania nowego impulsu do pobudzenia produkcji w Unii Europejskiej. Efektem tego ma być skrócenie łańcuchu dostaw.
Andrzej Duda w Brukseli o Polskim Ładzie
- Pisałem o tym w liście do przywódców europejskich ponad rok temu i cieszę się, że wiele postulatów z tego listu jest dziś treścią planu polityki Unii Europejskiej na odbudowę po pandemii - stwierdził prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że cieszy się troską o przyszłe pokolenia. Tu wymienił m.in. wymogi polityki klimatycznej, która uwzględnia elementy polityki społecznej i rozwojowej.
- Nie mam co do tego wątpliwości, że przyjęty w Polsce model odbudowy w oparciu o zakrojony na szeroką skalę program infrastrukturalnych inwestycji publicznych, inwestycji w sektorze prywatnym, głęboką transformację energetyczną i cyfrową oraz o zwiększenie efektywności i dostępności służby zdrowia, zaowocuje powstaniem nowej architektury gospodarczej. Architektury, która pozwoli na dalszy nieskrępowany rozwój mojej ojczyzny przy jednoczesnym uodpornieniu jej na ewentualne przyszłe wstrząsy o charakterze globalnym - przekazał Andrzej Duda.
Tym samym nawiązał to ubiegłorocznej kampanii "Plan Dudy", która dziś według niego została wpisana w rządowy program "Polski Ład".