Trwa ładowanie...

Andrzej Duda na szczycie ONZ: zachowanie bioróżnorodności jest warunkiem istnienia życia na Ziemi

- Ochrona bioróżnorodności stanowi obecnie jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych - powiedział w środę Andrzej Duda na szczycie ONZ ws. różnorodności biologicznej. Prezydent stwierdził, że Polska "może poszczycić się wielowiekowym dziedzictwem ochrony przyrody".

Share
Andrzej Duda wziął udział w szczycie ONZ
Andrzej Duda wziął udział w szczycie ONZŹródło: Getty Images, Fot: Sean Gallup
d9hvqjz

W środę rozpoczął się szczyt ONZ poświęcony ochronie środowiska. Udział w nim wziął m.in. prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że "zachowanie bioróżnorodności jest warunkiem istnienia życia na Ziemi oraz zapewnienia zrównoważonego rozwoju ludzkości".

- Dlatego działania na rzecz ochrony oraz odtwarzania różnorodności biologicznej wymagają ścisłej współpracy na poziomie globalnym i w każdym z naszych krajów" - przekonywał w wystąpieniu odtworzonym na sesji plenarnej szczytu. Spotkanie odbywało się przede wszystkim w sposób zdalny, wszystko przez trwającą epidemię koronawirusa.

d9hvqjz

Prezydent stwierdził m.in., że Polska to kraj o "wielowiekowym dziedzictwie ochrony przyrody". Wśród zasług polskich naukowców wymienił udział przy tworzeniu w 1948 r. Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Zobacz też: Spór o LGBT. Rząd dzieli społeczeństwo? Czarzasty: "Polska jest przykładem na to, co można słowem złego zrobić"

Szczyt ONZ. Andrzej Duda mówił o bioróżnorodności

Andrzej Duda część swojego przemówienia poświęcił również "wielofunkcyjnej gospodarce leśnej", zaznaczając, że w Polsce istnieją 23 parki narodowe, rezerwaty przyrody i obszary Natura 2000.

d9hvqjz

- Flagowym przykładem polskiej szkoły ochrony środowiska było ocalenie gatunku żubra, którego populacja drastycznie spadała w wyniku działań wojennych na terytorium Polski - podkreślał prezydent.

Mówił też o roli rolników, którzy są ważnym elementem polskiej gospodarki. Wymienił też plany Polski na najbliższe lata. - Wśród działań strategicznych na kolejne lata, oprócz promowania dobrych praktyk rolniczych oraz zwiększania świadomości ekologicznej, jest również zachowanie cennych siedlisk przyrodniczych, a także zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i roślin, w tym tradycyjnych odmian drzew owocowych - tłumaczył Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9hvqjz

Podziel się opinią

Share
d9hvqjz
d9hvqjz
Więcej tematów