PolskaAndrzej Duda na posiedzeniu TK oskarżył sędziów o złamanie konstytucji. "Anarchia"

Andrzej Duda na posiedzeniu TK oskarżył sędziów o złamanie konstytucji. "Anarchia"

- Proszę mi pokazać zwykłego obywatela, który mógłby sobie pozwolić na takie zachowanie - stwierdził podczas posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Duda. Prezydent skrytykował sędziów, którzy wrócili do pełnienia swoich funkcji zanim podpisał nowelizację ustawy o SN.

Andrzej Duda na posiedzeniu TK oskarżył sędziów o złamanie konstytucji. "Anarchia"
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Magdalena Nałęcz-Marczyk

- Okazało się, że po wydaniu orzeczenia przez TSUE, orzeczenia tymczasowego, w którym jasno i wyraźnie powiedziane było, że zobowiązuje się Polskę do podjęcia pewnych działań, grupa sędziów powróciła do Sądu Najwyższego, uznając, że w związku z tym, że orzeczenie zostało wydane, stali się sędziami czynnymi - powiedział w trakcie swojego wystąpienia Andrzej Duda.

Prezydent zabrał głos podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów. Podkreślił, że niektórzy sędziowie "podjęli funkcje, które wcześniej pełnili jako czynni sędziowie, mówię o funkcjach prezesów izb, i zaczęli wydawać wewnętrzne akty prawne, zarządzania". - Jedno z tych zarządzeń odsuwało sędziego od możliwości orzekania. Chyba nikt, kto zna polski system prawny i zna obowiązujące zasady, nie ma wątpliwości, że takie działanie sędziego stanowi jednoznaczne złamanie art. 178 ust. 1 i 3 Konstytucji, narusza uprawnienia sędziego, który został odsunięty od orzekania - dodał.

Zdaniem prezydenta "jeżeli na forum publicznym znaczące postaci polskiego wymiaru sprawiedliwości, mówimy o sędziach Sądu Najwyższego, którzy do niedawna pełnili funkcje prezesów w tym sądzie, poczynając od I Prezesa Sądu Najwyższego po prezesów izb, w sposób otwarty naruszają obowiązujące przepisy prawne, konstytucyjne, lekceważą obowiązujące przepisy ustawowe, to mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości".

Andrzej Duda uznał, że "pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną". Zapewnił też, że podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, bo uznał, że "potrzebne jest wykonanie orzeczenia TSUE, niezależnie od tego, czy dyskutuje się nad tym, czy powinno i mogło zostać wydane".

Źródło: 300polityka.pl

Zobacz także: Pawlak rzuca grudkę węgla do ogródka Morawieckiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1693)