Trwa ładowanie...

Wojska USA w Europie. Pentagon blokuje do nich dostęp, dziennikarze protestują

Amerykańscy dziennikarze piszą list władz USA, skarżąc się na brak możliwości kontaktu z żołnierzami wysłanymi niedawno do Europy. Pentagon uniemożliwia kontakt z żołnierzami, którzy znajdują się m.in. w Polsce - piszą. Sekretarz prasowy Pentagonu odpowiada, że to "część strategii rządu USA".

Share
Amerykańskie wojska w Europie. Pentagon blokuje do nich dostęp. Protest dziennikarzy

 Amerykańskie wojska w Europie. Pentagon blokuje do nich dostęp. Protest dziennikarzy Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
drjcza5

W liście, reprezentujące prawie 100 dziennikarzy Stowarzyszenie Prasowe Pentagonu, prosi sekretarza obrony Lloyda Austina i doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana o zmianę decyzji.

Autorzy listu traktują odmowę dostępu dla mediów za "sprzeczną z podstawową zasadą wolności prasy" i wzywają administrację Bidena do zmiany kursu.

"Jest to krzywdzące dla amerykańskiej opinii publicznej, w której imieniu te oddziały są rozmieszczane za granicą i jest to sprzeczne z obietnicami przejrzystości prezydenta Bidena" - czytamy w liście.

drjcza5

Protest amerykańskich dziennikarzy. Chodzi o dostęp do informacji

"Społeczeństwo w demokratycznym państwie zasługuje na niezależne relacje w mediach o swoich synach i córkach w mundurach, a dziś nie można tego zapewnić bez bezpośrednich relacji z działań wojsk na miejscu w Europie".

- Ograniczenie dostępu do wojsk amerykańskich w Europie w okresie intensywnego globalnego zainteresowania jest krzywdzące dla społeczeństwa, które polega na niezależnych dziennikarzach, informujących o tym, co faktycznie dzieje się w terenie - dodaje rzeczniczka AP Lauren Easton.

Sekretarz prasowy Pentagonu, John Kirby mówi, że decyzje o ograniczeniu dostępu dziennikarzy są częścią szerszej strategii rządu USA w zakresie zarządzania kryzysem na Ukrainie na "scenie geopolitycznej" w poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania.

drjcza5

- Każda decyzja o zapewnieniu dostępu mediów do naszych żołnierzy, czy to w środowisku operacyjnym, czy w środowisku szkoleniowym, jest decyzją, którą traktujemy poważnie - wyjaśnia Kirby. - Po prostu nie znajdujemy się teraz w punkcie, w którym jesteśmy w stanie zapewnić tego rodzaju dostęp - dodaje.

Ryszard Czarnecki zwraca uwagę na “groźny fakt”. Chodzi o rosyjskie wojska na Białorusi

Kirby zwraca uwagę, że jest to dyplomatycznie delikatny moment, ponieważ USA i ich sojusznicy próbują zapobiec rosyjskiej inwazji. - Wierzymy, że wciąż jest czas i przestrzeń na dyplomację - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drjcza5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drjcza5
drjcza5
Więcej tematów