Czarne chmury nad Europą. Niemcy i Francja mają problem
Europa może stanąć przed poważnymi wyzwaniami w przypadku powrotu Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA, a brak silnego przywództwa na kontynencie może utrudnić radzenie sobie z globalnymi turbulencjami - analizuje "The New York Times".
Amerykański dziennik ocenia, że ewentualny powrót Trumpa do Białego Domu mógłby oznaczać dla Europy trudny okres, zwłaszcza w kontekście trwającego konfliktu na wschodzie oraz wyzwań gospodarczych. "NYT" podkreśla, że kontynent potrzebuje stanowczych liderów, by sprostać tym problemom.
Jednak zarówno Niemcy, jak i Francja mogą mieć trudności z wypełnieniem tej roli. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stoi przed wyzwaniami związanymi z koalicją rządzącą i rosnącym poparciem dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). "NYT" zwraca uwagę, że sukces Trumpa w USA mógł dodatkowo wzmocnić tę partię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukradł 100 par butów. Cała Polska zobaczyła, co robił
"Brak silnego przywództwa"
We Francji prezydent Emmanuel Macron, mimo wcześniejszych apelów o budowę europejskiej niezależności wojskowej i gospodarczej, zmaga się z osłabioną pozycją polityczną. Nie może ubiegać się o trzecią kadencję w 2027 roku, a jego rząd mniejszościowy stoi przed wyzwaniem narastającego zadłużenia oraz koniecznością przeprowadzenia trudnych reform finansowych.
"Brak silnego przywództwa w Europie może ośmielić Rosję i ograniczyć zdolność kontynentu do reagowania na globalne kryzysy, w tym potencjalne wojny handlowe inicjowane przez Trumpa" - czytamy w "The New York Times". Dodatkowo utrudni to starania o wspólną politykę przemysłową, mającą chronić europejski rynek przed napływem tanich produktów z Chin, takich jak samochody elektryczne.
Gazeta zauważa, że inni europejscy przywódcy również mierzą się z wyzwaniami. W Wielkiej Brytanii, która nie jest już członkiem UE, premier Keir Starmer jest krytykowany w związku z przyjmowaniem prezentów podczas sprawowania urzędu.
Włoska premier Giorgia Meloni może napotkać trudności w budowaniu relacji z Trumpem ze względu na jej umiarkowane stanowisko w polityce międzynarodowej i wsparcie dla Ukrainy, które kontrastują z poglądami byłego prezydenta USA.
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski