Trwa ładowanie...

Amerykański dyplomata ma propozycję. Ukraina ostro reaguje

Weteran amerykańskiej dyplomacji Henry Kissinger ocenił, że czas na wynegocjowanie pokoju w Ukrainie. Jego zdaniem, pozwoli to zredukować ryzyko kolejnej wojny światowej. Kijów zdecydowanie odrzucił jego sugestie. "Każde porozumienie z diabłem - zły pokój kosztem ukraińskich terytoriów - będzie zwycięstwem Putina" - odpowiedział na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Amerykański dyplomata ma propozycję. Ukraina ostro reagujeAmerykański dyplomata ma propozycję. Ukraina ostro reagujeŹródło: PAP, fot: Newscom, OMER MESSINGER
d3nchvv
d3nchvv

"Zbliża się czas, aby oprzeć się na strategicznych zmianach, które już zostały osiągnięte i włączyć je do nowej struktury, prowadzącej do osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje" - napisał 99-letni Kissinger w najnowszym wydaniu tygodnika "Spectator", który cytuje agencja Reutera.

Były doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego (1969-75) i sekretarz stanu (1973-77) zaznaczył również, że proces pokojowy powinien połączyć Ukrainę z NATO, "jakkolwiek by się to nie przejawiało" i dodał, że neutralność Ukrainy nie ma już sensu.

Kissinger ostrzegł, że chęć uczynienia Rosji "bezsilną", a nawet dążenie do spowodowania jej rozpadu, może rozpętać chaos.

d3nchvv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Gorsza jakościowo armia" dołączy do wojny. "Nie wróżę im sukcesu"

Kijów zdecydowanie odrzucił sugestie amerykańskiego dyplomaty

"Pan Kissinger nadal nic nie rozumie, ani natury tej wojny, ani jej wpływu na porządek światowy" - odpowiedział na Telegramie na sugestie amerykańskiego dyplomaty doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Recepta, którą proponuje były sekretarz stanu, ale boi się głośno powiedzieć, jest prosta: obłaskawić agresora, poświęcając część Ukrainy wraz z gwarancjami nieagresji dla innych państw Europy Wschodniej" - napisał Podolak i dodał: "Wszyscy zwolennicy prostych rozwiązań powinni pamiętać o oczywistości: każde porozumienie z diabłem - zły pokój kosztem ukraińskich terytoriów - będzie zwycięstwem Putina i receptą na sukces dla autokratów na całym świecie".

Kreml nie komentuje sprawy

Jak zaznacza Reuters, Kreml nalega, aby Kijów uznał dokonaną przez Moskwę aneksję południowych i wschodnich regionów Ukrainy, podczas gdy Ukraina mówi, że każdy rosyjski żołnierz musi opuścić jej terytorium, w tym Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

d3nchvv

Agencja Reutera zwróciła się do Moskwy o komentarz w tej sprawie. Przedstawiciele Kremla nie odpowiedzieli na prośbę agencji.

"Pomysł niemożliwy do zrealizowania"

Aaron David Miller, wysoki rangą pracownik renomowanego waszyngtońskiego think tanku Carnegie Endowment, także odrzucił propozycję Kissingera, stwierdzając we wpisie na Twitterze: "To, czego Kissinger nie uwzględnia, to polityki obu stron sprawiającej, że ten pomysł jest niemożliwy do zrealizowania dziś, a być może nigdy".

Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział w sobotę w wywiadzie dla portalu PBS, że na tym etapie wojny z Ukrainą Rosja nie wykazuje chęci do prowadzenia prawdziwych negocjacji.

d3nchvv

"Większość konfliktów kończy się negocjacjami, ale to wymaga powagi ze strony Rosjan, czego tutaj chyba nie widzimy. Przynajmniej nie sądzimy, aby Rosjanie poważnie podchodzili w tym momencie do tematu prawdziwych negocjacji" — oświadczył Burns.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nchvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3nchvv
Więcej tematów