ŚwiatAmerykańscy turyści uznani za szpiegów w Iranie

Amerykańscy turyści uznani za szpiegów w Iranie

Stany Zjednoczone zaapelowały do Iranu o uwolnienie dwóch Amerykańskich turystów, zatrzymanych przed dwoma laty. Według irańskiej telewizji państwowej, młodzi mężczyźni zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności, m.in. za szpiegostwo.

Amerykańscy turyści uznani za szpiegów w Iranie
Źródło zdjęć: © AFP

Powołując się na "źródło rządowe", irańska telewizja państwowa podała na swojej stronie internetowej, że Shane Bauer i Josh Fattal, obaj w wieku 29 lat, zostali skazani za trzy lata za nielegalne przekroczenie granicy i na pięć lat za "szpiegostwo na rzecz amerykańskiej agencji wywiadowczej". Telewizja nie poinformowała, kiedy zapadł wyrok.

Według telewizji, skazani mają 20 dni na złożenie apelacji.

Wraz z dwójką Amerykanów 31 lipca 2009 roku aresztowana została także Sarah Shourd, narzeczona Bauera. Kobieta została uwolniona we wrześniu 2010 roku po wpłaceniu 500 tys. dolarów kaucji i nie wróciła do Iranu na dalszy ciąg procesu.

Sprawa Shourd "nadal jest otwarta" - poinformowała telewizja.

Stany Zjednoczone próbują potwierdzić informacje o wyroku i "są w kontakcie ze Szwajcarią", w celu uzyskania szczegółów - napisała w komunikacie rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Victoria Nuland.

USA i Iran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, dlatego w tej sprawie Waszyngton reprezentuje ambasada Szwajcarii.

- Wielokrotnie apelowaliśmy o uwolnienie Shane'a Bauera i Joshuy Fattala, którzy od dwóch lat są przetrzymywani w irańskim więzieniu Evin. Shane i Josh zbyt długo są w więzieniu i nadszedł czas, aby ponownie mogli wrócić do swoich rodzin - dodała Nuland, wyrażając nadzieję, że władze Iranu uwolnią "tych młodych mężczyzn".

Amerykańscy turyści zostali zatrzymani na granicy iracko-irańskiej. Zapewniają, że przekroczyli ją nieświadomie, gdy zgubili się podczas wyprawy turystycznej w górach irackiego Kurdystanu.

Według obrońcy Amerykanów, Masuda Szafieia, podczas dwóch posiedzeń sądowych, które odbyły się za zamkniętymi drzwiami 6 lutego i 31 lipca, turyści nie przyznali się do szpiegostwa.

Prezydent USA Barack Obama zaprzeczył, jakoby Amerykanie, którzy przed wędrówką do Iraku pracowali na Bliskim Wschodzie, mieli powiązania z amerykańskim wywiadem.

Ich adwokat powiedział w sobotę AFP, że nie został poinformowany o werdykcie. W rozmowie z agencją Reutera Szafiei wyjaśnił, że czeka na oficjalne potwierdzenie. - Nie wiem, czy te informacje są prawdziwe, ale nie jest to lekki wyrok - powiedział.

Media spekulowały, że w geście dobrej woli z okazji trwającego obecnie ramadanu (świętego miesiąca muzułmanów) Iran uwolni mężczyzn. Na początku sierpnia szef irańskiej dyplomacji Ali Akbar Salehi wyraził nadzieję na uwolnienie dwóch turystów. Jednak w poniedziałek prokurator generalny Iranu Gholamhosein Mohseni Edżei zaprzeczył tym "plotkom".

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)