Trwa ładowanie...

Amerykańscy prawnicy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy. Chcą, by zawetował ustawy o KRS i SN

Jedna z największych amerykańskich organizacji prawniczych American Bar Association (ABA) apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o weta. Zdaniem jej członków ustawy o KRS i SN "poważnie podważają niezależność sądownictwa w Polsce". ABA poinformowała też, że wysłała do Polski swoich przedstawicieli, by "monitorować sytuację i wspierać wysiłki w zachowaniu niezależności sądownictwa".

Amerykańscy prawnicy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy. Chcą, by zawetował ustawy o KRS i SNŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Włodek
d1pvvgp
d1pvvgp

ABA wzywa prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw o KRS i SN, które mogą podważyć niezależność sądów - poinformowała prezes ABA Hilarie Bass, prezentując wydane przez organizację oświadczenie.

"Ustawy mogą skutkować usunięciem około 40 procent składu sędziów Sądu Najwyższego i usunięciem sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa. Rada ma konstytucyjny mandat do ochrony niezależności sądownictwa i której obowiązki nie ograniczają się do wetowania, ale do wybierania i awansowania sędziów" - napisano w wydanym w poniedziałek oświadczeniu.

ABA stwierdza, że nowe ustawy to wyraźny krok w stronę "upolitycznienia sądownictwa", które - jak można przeczytać w oświadczeniu - zaczęło się od lekceważenia wyroków Trybunału Konstytucyjnego i niezaprzysiężenia prawidłowo wybranych sędziów do TK. "Ostatnio ministrowi sprawiedliwości przyznano całkowitą władzę w usuwaniu prezesów sądów i wyznaczaniu ich następców" - napisano, przypominając uchwaloną w lipcu i podpisaną przez prezydenta ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Zdaniem prawników ABA istnieją obawy, że nowe ustawy "naruszają konstytucję Polski, a także nie spełniają międzynarodowych standardów dotyczących niezależności sądownictwa".

d1pvvgp

"ABA wysłała do Polski delegację prawników, którzy mają monitorować sytuację i wspierać wysiłki na rzecz zachowania niezależnego sądownictwa w Polsce. Pozostaniemy czujni w naszym zaangażowaniu na rzecz promowania i ochrony rządów prawa oraz zapewniamy, że nasi koledzy mogą wypełniać swoje obowiązki bez obawy i odwetu" - poinformowano w oświadczeniu.

American Bar Association powstała w 1878 roku. Zajmuje się ustanawianiem akademickich standardów dla szkół prawniczych i kodeksu etycznego dla przedstawicieli zawodów prawniczych. Do organizacji zapisać się mogą prawnicy, studenci prawa i inni zainteresowani prawem i zawodami prawniczymi.

Jak można przeczytać na stronie ABA jest ona jedną z największych na świecie organizacji tego typu. Zrzesza ponad 400 tysięcy przedstawicieli zawodów prawniczych.

Źródło: TVN24, ABA

d1pvvgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pvvgp
Więcej tematów