Trwa ładowanie...
d129xp6

47 organizacji apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw o KRS i SN

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z 46 organizacjami wystosowała po raz kolejny apel do prezydenta o zawetowanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. "Z przykrością zauważamy, że ustawy wniesione przez Pana do Sejmu, są zagrożeniem dla odrębności i niezależności władzy sądowniczej, a tym samym dla prawa polskich obywateli i obywatelek do sądu" - napisano w apelu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda otrzymał kolejny apel o zawetowanie ustaw o KRS i SN
Prezydent Andrzej Duda otrzymał kolejny apel o zawetowanie ustaw o KRS i SN (Agencja Gazeta, Fot: Jakub Włodek)
d129xp6

Autorzy apelu podkreślają, że projekty nie zostały poddane szerokim konsultacjom społecznym. Tym samym prawo do niezależnego sądu "stało się przedmiotem umowy politycznej, na której kształt polscy obywatele i obywatelki nie mieli żadnego wpływu".

"Proponowane zmiany nie odpowiadają na najpoważniejsze problemy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Wręcz przeciwnie, stwarzają nowe zagrożenia: podważają pewność prawa i orzeczeń z ostatnich 20 lat, niszczą gwarancje niezawisłości sędziowskiej i oddają wymiar sprawiedliwości w ręce polityków" - napisano w apelu.

d129xp6

Tu możesz zapoznać się z całą treścią apelu.

Sygnatariusze listu ostrzegli, że w lipcu 2017 r. Komisja Europejska wezwała polskie władze, aby nie podejmowały żadnych kroków mających na celu przeniesienie lub wymuszenie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. W przypadku przyjęcia takich środków Komisja gotowa była natychmiast wszcząć procedurę przewidzianą w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej.

"Apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, o niezaprzepaszczanie dorobku Polski w walce o podstawowe prawa i wolności. To od Pana zależy teraz utrzymanie prawa do sprawiedliwego procesu w ramach systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej” - wzywają organizacje.

d129xp6

Pod apelem do prezydenta podpisały się m.in.: Amnesty International, Greenpace Polska, Fundacja im. Bronisława Geremka, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Liberte, Instytut Spraw Publicznych, Obywatele RP, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, Fair Trials International (Wielka Brytania), FIDH (Belgia), Human Rights First (USA), Human Rights House Foundation (USA), Human Rights Watch (USA), Legal Resources Centre (Mołdawia) i Nederlands Juristen Comite voor de Mensenrechten (Holandia).

Podobny apel Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z 46 organizacjami wystosowała do prezydenta w lipcu, gdy uchwalono ustawy o KRS i SN autorstwa PiS.

d129xp6

Podziel się opinią

Share
d129xp6
d129xp6
Więcej tematów