Amerykanie chcą ciąć wydatki na tarczę w Polsce, Czesi dostaną całość
Kongres USA prawdopodobnie zezwoli na rozpoczęcie w przyszłym roku prac budowlanych na terenie planowanego obiektu tarczy antyrakietowej w Polsce. Według agencji Associated Press, projekt ustawy uzgodniony przez negocjatorów Senatu i Izby Reprezentantów "ostro redukuje finansowanie tego projektu". Czeska część inwestycji - donosi agencja - będzie natomiast finansowana w pełni.
24.09.2008 | aktual.: 24.09.2008 21:52
Według AP, w projekcie ustawy obcina się postulowany przez administrację na rok 2009 budżet tarczy o prawie 246 milionów USD z 712 milionów USD. Obcina się też - o 90 milionów USD z ok. 133 milionów USD - postulowane fundusze na budowę obiektu tarczy w Polsce.
Amerykański resort obrony miałby otrzymać zgodę na przystąpienie do kupowania "niektórych części rakiet przechwytujących", co AP przedstawia jako ustępstwo Demokratów w Izbie Reprezentantów. Takie rozwiązanie mogłoby ułatwić realizację planu rozmieszczenia rakiet przechwytujących do 2013 roku; cel ten był pod znakiem zapytania ze względu na wymogi Kongresu, dotyczące przetestowania pocisków przechwytujących przed zakupem - dodaje agencja.
Planowana tarcza to stacja radarowa na terenie Czech i wyrzutnie rakiet przechwytujących w Polsce.
Ponieważ jednak administracja USA przewiduje, że nie będzie mogła rozpocząć budowy polskiego obiektu do końca przyszłego roku, fundusze przyznane przez Kongres zapewne umożliwią dotrzymanie terminarza realizacji projektu - uważa rzecznik Agencji Obrony Przeciwrakietowej Rich Lehner.