Ambasadorzy w Polsce wyrażają poparcie dla osób LGBT. Jest list otwarty
"Wyrażamy nasze poparcie dla starań związanych z uświadamianiem opinii publicznej na temat problemów dotyczących społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych" - czytamy w liście otwartym, pod którym podpisało się 50 ambasadorów i przedstawicieli różnych krajów w Polsce.
W niedzielę miała miejsce doroczna ceremonia Koron Równości zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Podczas uroczystości wręczane były nagrody dla osób i organizacji, które przyczyniły się do zwiększenia poziomu akceptacji i tolerancji w Polsce.
Z tej okazji Ambasador Belgii Luc Jacobs przedstawił list poparcia dla społeczności LGBT+, podpisany przez 50 ambasadorów i przedstawicieli państw w Warszawie.
Aleksandra Kwaśniewska jak Kinga Duda? Były prezydent o jej uwagach. "Były dla mnie ważne"
"Prawa człowieka są uniwersalne"
"Pomimo odwołania tegorocznej Warszawskiej Parady Równości chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami" - czytamy w liście.
Ambasadorzy podkreślają, że uznają "przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka". "Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - dodają.
"Musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji" - stwierdzili sygnatariusze listu.
"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - dodano.
Mosbacher: prawa człowieka nie są ideologią
O liście poinformowała już na swoim Twitterze Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Rzeczypospolitej Polskiej.
"Prawa człowieka nie są ideologią - są uniwersalne" - napisała.
Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.
Podpisali się pod nim ambasadorzy m.in. Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii, Niemiec, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Kanady, Niemiec, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Włoch.