Trwa ładowanie...

Ambasador Chin przy ONZ przeciwko dostarczaniu broni Ukrainie. "Niech wrócą na tor negocjacji"

Dai Bing, chiński przedstawiciel w ONZ, skrytykował na międzynarodowym forum dotychczasowe działania Zachodu w obliczu toczącej się w Ukrainie wojny. Przestrzegł przed dostawami broni dla obrońców zaatakowanego kraju i karaniu Rosji surowymi sankcjami.

Share
Nie broń, dostarczana Ukrainie, nie sankcje nakładane na Rosję, ale negocjacje - takie rozwiązanie problemu z wojną widzi przedstawiciel Chin przy ONZ. Wziął on udział w debacie na temat problemu przemocy seksualnej i handlu ludźmi w związku z wojną Nie broń, dostarczana Ukrainie, nie sankcje nakładane na Rosję, ale negocjacje - takie rozwiązanie problemu z wojną widzi przedstawiciel Chin przy ONZ. Wziął on udział w debacie na temat problemu przemocy seksualnej i handlu ludźmi w związku z wojną Źródło: Getty Images
do6mb9c

- Tylko poprzez zawieszenie broni i przywrócenie pokoju można zasadniczo uniknąć traumy konfliktu dla kobiet i dzieci. Społeczność międzynarodowa powinna współpracować, aby promować rozmowy pokojowe i zachęcać Rosję i Ukrainę do powrotu na tor negocjacji - powiedział Bing na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Spotkanie poświęcone było szczególnie zagadnieniu przemocy seksualnej i handlu ludźmi w kontekście konfliktu w Ukrainie.

Chiński wysłannik w ONZ podkreślał, że ciągłe dostarczanie broni lub nakładanie sankcji i nacisków nie rozwiąże tego problemu, a jedynie utrwali i rozszerzy konflikt. Jak wskazuje przytaczający jego słowa portal china.org.cn, mieszkańcy Ukrainy i innych krajów rozwijających się nie powinni płacić ceny za konfrontacje geopolityczne i blokowe.

- W czasach, gdy ludzie mają wspólną przyszłość, a globalne bezpieczeństwo jest niepodzielne, żaden kraj nie może ani nie powinien dążyć do własnego absolutnego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych. A bezpieczeństwo międzynarodowe i regionalne nie może i nie powinno być gwarantowane przez wzmacnianie bloków wojskowych i odcinanie łańcuchów dostaw - powiedział Dai Bing.

do6mb9c

Wysłannik Chin w ONZ przeciwko dostarczaniu broni Ukrainie. "Niech wrócą na tor negocjacji"

Chiński urzędnik zaapelował o postawienia na pierwszym miejscu międzynarodowego i regionalnego pokoju i bezpieczeństwa ludzi. Akcentował, że pokój najszybciej nastanie, gdy negocjacje doprowadzą do natychmiastowego wstrzymania walk i podpisania umów.

Chiny wezwały także na forum ONZ do podjęcia współpracy międzynarodowej w celu identyfikowania, dokumentowania i karania wszelkich przestępczych działań, godzących w kobiety, które zbiegły ze swojej ojczyzny w chwili wybuchu wojny. Dai Bing powiedział, że odpowiednie agencje ONZ powinny wzmocnić monitorowanie i analizy oraz zapewnić profesjonalne i techniczne wsparcie w walce z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym ludności ukraińskiej.

To nie pierwsze wystąpienie w podobnym klimacie w wykonaniu chińskiego ambasadora. Już w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie mówił o złych skutkach sankcji nałożonych na Rosję. Obawiał się, że uderzą one w rosyjskie społeczeństwo i wpłyną znacząco na pogorszenie poziomu życia. Zaznaczał, że jedynym dobrym wyjściem są negocjacje.

Jaki cel mają Chiny? Ekspert tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
do6mb9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

do6mb9c
do6mb9c
Więcej tematów