Allianz Polska sponsorem sensacyjnych wykopalisk
(Inf. własna)
08.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Finansowanie wykopalisk archeologicznych i propagowanie archeologii w Polsce - to główne punkty umowy zawartej we wtorek między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i towarzystwem ubezpieczeniowym Allianz Polska. Dotychczas na wykopaliskach prowadzonych przez UMK w okolicach Chełmna odkryto m.in. ślady obecności Wikingów w Polsce, wczesnoromańską bazylikę z I poł. XI wieku oraz skarb - mieszek ze srebrnymi i złotymi monetami.
Głównym przedmiotem badań są wykopaliska wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w Kałdusie, który może być uznany za jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno-gospodarczych Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Prace prowadzone są pod kierunkiem prof. Wojciecha Chudziaka.
Założeniem toruńskich archeologów jest zaprezentowanie szerokiej publiczności wyników badań w podobny sposób jak ma to miejsce w Biskupinie. W dalszych planach są wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie i innych miastach, prezentowanie odkrytych skarbów w mediach oraz utworzenie skansenu archeologicznego w Kałdusie.
Jak poinformował Dariusz Karłowicz z Allianz Polska, towarzystwo to w ramach umowy przekaże 100 tys. zł, co umożliwi pokrycie 2/3 kosztów badań. (aso)