Trwa ładowanie...

Aliexpress – zapłacimy podatek za zakupy z Chin. Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Aliexpress nie obejmuje podatkowa. Zapłacimy podatek za zakupy z Chin, bo serwis zaczyna zagrażać Allegro.

Share
Aliexpress – zapłacimy podatek za zakupy z Chin. Ministerstwo Finansów wydało komunikat
Źródło: iStock.com
dnwrnbe

Aliexpress – za zakupy zapłacimy podatek

Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów ulga podatkowa dla przedmiotów w cenie do 22 euro nie obejmuje towarów importowanych jaki zamówienie wysyłkowe. Taka decyzja stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie zakupami z serwisu Aliexpress, który coraz bardziej zagraża polskiemu Allegro.

Aliexpress – nielegalne?

W momencie, gdy robimy zakupy przez internet w pierwszej kolejności interesuje nas cena oraz czas wysyłki. Trasa i aspekty podatkowe pozostają na dalszym planie. Okazuje się, że to poważny błąd. Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów sposób, w jaki zakupy z Chin są tak tanie jest… nielegalnym procederem. Należy podkreślić, iż paczki z portalu Aliexpress przychodzą do odbiorców w formie prezentu przez co wykorzystują zwolnienie z podatku oraz cła do wartości 22 euro. Zdaniem ministerstwa zamówienia wysyłkowe to forma importu towarów, która powinna być opodatkowana.

Konkurencja dla Allegro

Nie da się ukryć, że Aliexpress stanowi formę konkurencji dla polskich przedsiębiorców, którzy sprzedając coś w Polsce są zobowiązani do odprowadzania podatków. Z informacji podanych przez resort finansów wynika, że sprowadzając towary z innego kraju stajemy się prawnie podatnikiem z racji importu towaru. To czy jesteśmy firmą czy osobą prywatną nie ma żadnego znaczenia.

dnwrnbe

Powołano również specjalny zespół, który będzie nadzorował szczelność opodatkowania zakupów internetowych. W chwili obecnej nie określono jeszcze formy, w jakiej będą przeprowadzone kontrole ze względu na naruszenie prywatności przy kontroli operatorów płatności lub dostawców. Nieoficjalnie mówi się jednak o kontroli paczek dostarczanych przez Pocztę Polską. Towar importowany w formie przesyłki zawsze podlega opodatkowani niezależnie od jego wartości i faktu, że jest oznakowany jako prezent.

dnwrnbe

Podziel się opinią

Share
dnwrnbe
dnwrnbe
Więcej tematów