Polacy dostają tajemnicze SMS‑y. RCB wydało pilny alert przed wyborami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do wszystkich użytkowników telefonów w Polsce ostrzeżenie przed fałszywymi komunikatami przekazywanymi przez cyberoszustów. Mają oni wysyłać SMS-y i e-maile podszywając się pod komitety wyborcze.

Alert RCB w sprawie wyborów. "Uważajcie na fałszywe e-maile i SMS-y"
Alert RCB w sprawie wyborów. "Uważajcie na fałszywe e-maile i SMS-y"
Źródło zdjęć: © East News | Damian Klamka
Violetta Baran

12.10.2023 | aktual.: 12.10.2023 16:20

"Na wniosek ministra cyfryzacji do użytkowników telefonów w całej Polsce wysyłany jest następujący komunikat: UWAGA! W niedzielę wybory i referendum. Uważaj na podszywające się pod komitety wyborcze fałszywe SMSy i maile rozsyłane do użytkowników w Polsce" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoim profilu na platformie X.

"GłosujNaPiS! Przywróciliśmy seniorom prawo do godnej starości i zrobimy też pogrzeby emerytów za darmo" - taką wiadomość SMS otrzymało w czwartek wielu Polaków.

PiS zdementowało tę informację. "Przestrzegamy przed manipulacjami i oszustwami. Prawo i Sprawiedliwość nie ma nic wspólnego z SMS-ową akcją dezinformacyjną" - napisał na platformie X rzecznik tego ugrupowania Rafał Bochenek.

Do sprawy odniósł się też minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. "Nie dajcie się nabrać na ataki dezinformacyjne na ostatniej prostej kampanii" - napisał i załączył link do komunikatu Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

NASK: mamy informacje "o działaniach dezinformacyjnych"

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (NASK) oświadczył w czwartek, że ma informacje "o działaniach dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni na ostatniej prostej kampanii wyborczej".

"Kampanie, które zostały zidentyfikowane przez ekspertów NASK polegają na rozsyłaniu przez dezinformatorów podszywających się pod Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość fałszywych wiadomości e-mail oraz SMS-ów zawierających nieprawdziwe propozycje programowe. Do rozsyłania takich wiadomości wykorzystano m.in. niezabezpieczone domeny o nazwach podobnych do domen wykorzystywanych przez komitet wyborczy oraz bramki SMS służące do masowej wysyłki wiadomości" - oświadczył Instytut.

Jak dodał "programy komitetów wyborczych znajdują się na ich oficjalnych stronach internetowych oraz na zweryfikowanych profilach w mediach społecznościach. Wiadomości wyborcze pochodzące od niezidentyfikowanych nadawców należy bezwzględnie sprawdzać".

Wybrane dla Ciebie