Alert pogodowy. Zalane plaże i porty. Śnieg na południu i w centrum
Na wybrzeżu potężne fale wdzierają się na plaże i portowe nabrzeża, a wysoko w górach jest 1,4 m śniegu. Tak będzie co najmniej do piątku. W środę wieczorem i w nocy na śnieżyce muszą być gotowi także mieszkańcy centralnej Polski.
Turyści, którzy właśnie opuszczają Podhale, sparaliżowali Zakopane i okolice. Przejazd z zimowej stolicy Tatr do Krakowa zajmuje nawet 5 godzin. Karetki, policja i straż pożarna mają duże problemy z poruszaniem się po mieście.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Odwołano m.in. 4 rejsy promów pasażerskich na trasie między Gdynią i Karlskroną w Szwecji. Nie dojdzie do odpłynięć z Gdyni do Szwecji o godz. 21.00 (prom Stena Spirit) i 23.59 (prom Stena Baltica) oraz do dwóch odpłynięć z Karlskrony do Polski o godz. 12.00 (prom Stena Baltica) i o godz. 21.00 (prom Stena Vision). Statki będą kursować ponownie od czwartku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Na Żuławach i w portach ogłoszono alarm związany z możliwością tzw. cofki, czyli wpychania przez wiatr wód morskich do rzek. Woda zalała już m.in. nabrzeża w Ustce. W Gdańsku w związku z wysokim stanem Motławy i Raduni zebrał się sztab kryzysowy. Poziom wody na Motławie jest najwyższy od lat, ale "do stanu zagrożenia jeszcze daleko" - poinformował reporter Radia Zet. Molo w Sopocie, Gdańsku i Brzeźnie zostały zamknięte do odwołania.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W strefie przybrzeżnej obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne - najwyższego - 3. stopnia. Na północy Polski wciąż bardzo mocno wieje, a w porywach prędkość wiatru sięga 100 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył ostrzeżenia 2. stopnia przed silnym wiatrem dla woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Silny sztorm, molo w Sopocie zamknięte
Na Bałtyku sztorm - nazwany przez Szwedów huragenem "Alfrida" - ma siłę 11 w skali Beauforta. Na pełnym morzu fale mogą mieć ponad 7 m, a na wybrzeżu w większości miejsc zabrały plaże i rozbijają się o klify albo umocnienia.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pod wodą znalazła się m.in. - znana ze swojej dużej szerokości - plaża w Świnoujściu. W wielu miejscowościach woda rozmywa wydmy.
Woda zalała także bulwary w Elblągu. Jeśli rzeka przekroczy 615 cm, służby rozstawią na nich rękawy przeciwpowodziowe. Obecnie trwają przygotowania do dalszych działań. Prezydent Elbląga wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Na całym wybrzeżu obowiązuje pogotowie sztormowe.
Powalone drzewa wciąż mogą uszkadzać sieci energetyczne i tarasować drogi. Tak po południu było już w Gdańsku i okolicach Słupska.
Synoptycy wskazują wczesny wieczór jako punkt kulminacyjny wichury. Nad ranem w czwartek powinno wiać już słabiej, ale wciąż porywy mogą sięgać 100 km/h.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
1,4 metra śniegu na Kasprowym
Tymczasem na południu warunki zimowe panują już od poranka. - Śnieg sypie i nic nie wskazuje na to, aby miał przestać. Uważajmy jeszcze bardziej na drogach w tych najbliższych dniach - mówi Wirtualnej Polsce st. asp. Barbara Szczerba z policji w Krakowie..
Ciężarówki mają problemy z przejazdem drogą ze Szklarskiej Poręby do Harrachova. Czeskie władze zdecydowały się zamknąć dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony przejście graniczne w Jakuszycach - poinformowała przed godz. 14 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak wynika z prognoz na krańcach południowych do czwartku może spaść do 50 cm nowego śniegu.
Są miejsca, gdzie już spadło go dużo więcej. - Tak w środę przed południem wyglądało wyjście z wysokogórskiego obserwatorium IMGW PIB na Kasprowym Wierchu - wyjaśnia nam Justyna Żyszkowska z serwisu przewodnikwtatry.pl, autorka zdjęcia.
Przez opady śniegu podróż z Zakopanego do Krakowa samochodem wczesnym popołudniem trwała aż 4,5 godziny.
W Twojej okolicy pada śnieg? Masz zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Uwaga na śnieżyce także w centrum
Front atmosferyczny związany z niżem "Zeetje", który przeszedł z północy na południe, przyniósł znaczne ochłodzenie w całej Polsce. Synoptycy informują, że układ mas powietrza może w środę wieczorem przynieść bardzo silne opady śniegu również w centralnej Polsce.
Wieczorem sypać może na wschodzie i południu (od Zatoki Gdańskiej, Warmii, Mazur i Podlasia przez Mazowsze po Lubelszczyznę i Świętokrzyskie oraz od Podkarpacia przez Małopolskę i Śląsk po Opolszczyznę i Dolny Śląsk)
. Na przedgórzu spadnie do 15 cm śniegu - ostrzegają w prognozie dla naszego portalu eksperci Biura Prognoz Culmulus.
Porywisty wiatr obniżał będzie temperaturę odczuwalną i potęgował odczucie chłodu nawet o kilka stopni. Wieczorem niemal w całej Polsce temperatura spadnie poniżej zera, a w czwartek na plusie będzie tylko na północnym zachodzie. W ciągu dnia termometry wskażą od -5 do -1 st. C na wschodzie, w centrum oraz na południu.
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl