PolskaAleksiej Nawalny aresztowany. Gorąca debata w Sejmie

Aleksiej Nawalny aresztowany. Gorąca debata w Sejmie

Posłowie przyjęli w czwartek uchwałę w sprawie zatrzymania w Rosji Aleksieja Nawalnego. Przeciwko uchwale prezydium izby niższej parlamentu był tylko jeden poseł: Janusz Korwin-Mikke z koła poselskiego Konfederacja. Wniosek prezydium Sejmu wywołał wiele emocji.

Sejm. Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji
Sejm. Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji
Źródło zdjęć: © East News | Jacek Dominski, REPORTER
Piotr Białczyk

Aleksiej Nawalny to rosyjski opozycjonista, który głośno krytykuje reżim Władimira Putina. Po powrocie do Rosji z Niemiec (gdzie był leczony po próbie otrucia nowiczokiem) został aresztowany na 30 dni.

Uchwałę wspierającą Nawalnego w imieniu prezydium Sejmu prezentowała wicemarszałek z PiS Małgorzata Gosiewska. W głosowaniu poparło ją 438 posłów, przeciw był 1 (Janusz Korwin-Mikke), wstrzymał się 1 (Dobromir Sośnierz). Pozostałych 7 posłów Konfederacji nie wzięło udziału w głosowaniu.

Treść uchwały ws. Aleksieja Nawalnego krytykowała wyłącznie Konfederacja. - Ten tekst jest emocjonalny i pozbawiony merytoryki. Chcę tylko podkreślić, że gdyby Aleksiej Nawalny był teraz prezydentem Rosji, to popierałby budowę Nord Stream II - mówił poseł Krystian Kamiński. Jego stanowisko poparł także Janusz Korwin-Mikke.

Aleksander Kwaśniewski o Donaldzie Trumpie: politycznie będzie mu trudno

Aleksiej Nawalny aresztowany. Sejm: opozycja odpowiada Konfederacji

- My nie wiemy, co się dzieje w Rosji. Pan Aleksiej Nawalny oraz jego brat byli podejrzewani ws. funkcjonowania jednej z ich firm (...). Zabieranie głosu w sprawie, o której nie ma się pojęcia, jest tylko ośmieszeniem. Dodam tylko tyle, że gdyby w Rosji była demokracja, to większość byłaby za najazdem na Polskę. Na szczęście tam jej nie ma - mówił polityk.

Politykom Konfederacji odpowiedzieli przedstawiciele innych partii opozycyjnych. - Miałam nadzieję, że uchwałę przyjmiemy przez aklamację. Nasze poselskie akcje kiedyś przyczyniały się do uwolnienia opozycjonistów na wschodzie (...). My, jako społeczeństwo, mieliśmy w przeszłości podobne doświadczenia z aresztowania opozycjonistów. I mamy moralny obowiązek upominania się o takie osoby - mówiła Małgorzata Kidawa Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

W sukurs wicemarszałek Sejmu poszedł Krzysztof Gawkowski. - Odpowiedzialność za demokracje, Europę i świat w którym żyjemy nie ma barw politycznych. Polska polityka międzynarodowa musi być prowadzona rozważnie i mus wiedzieć, gdzie są zagrożenia (...). Uchwała Sejmu, która ma wesprzeć Nawalnego, daje szansę, że nasza polityka zagraniczna wyjdzie z marazmu - mówił szef KP Lewicy.

Uchwałę prezydium Sejmu poparło także Polskie Stronnictwo Ludowe. - Jesteśmy zobowiązani do reagowania, bo ta sytuacja przypomina inną, bardzo podobną sytuację, po II wojnie światowej, gdy w Polsce instalował się reżim komunistyczny. Wtedy osobą, która wróciła z emigracji był Stanisław Mikołajczyk - tym bardziej dziś powinniśmy, jako Sejm, zgodnie, ale i godnie wyrazić wsparcie dla Aleksieja Nawalnego - oświadczył Krzysztof Paszyk.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)