ŚwiatAleksander Skotnicki laureatem Nagrody Karskiego

Aleksander Skotnicki laureatem Nagrody Karskiego

Profesor UJ Aleksander B. Skotnicki został tegorocznym laureatem Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawanej przez nowojorski instytut YIVO za prace o stosunkach polsko-żydowskich i wkładzie Żydów do kultury polskiej.

Prof. Skotnicki jest dyrektorem Wydziału Hematologii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat publikuje także książki o życiu Żydów w Krakowie przed wojną i ich eksterminacji w czasie Holocaustu.

Wspólnie z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym zorganizował również wystawy zdjęć i dokumentów na temat Żydów w Polsce.

W związku ze swą działalnością na tym polu, Skotnicki nawiązał kontakty z Żydami ocalonymi z Holocaustu na całym świecie, m.in. ze słynnej Listy Schindlera, uwiecznionej w znanym filmie pod tym tytułem. Dwie swoje książki poświęcił ocalonym przez niemieckiego przemysłowca i samemu Schindlerowi.

Urodzony w 1948 r. prof. Skotnicki jest uczniem profesora Juliana Aleksandrowicza, wybitnego hematologa z UJ pochodzenia żydowskiego, który w czasie II wojny światowej zbiegł z krakowskiego getta i dołączył do partyzantki AK, gdzie służył jako lekarz.

Na jego zaangażowanie w dokumentację Holocaustu miała także wpływ - jak sam mówi - historia jego babki Anny Sokołowskiej. Jako nauczycielka w Nowym Sączu ukrywała ona dwie żydowskie kobiety. Po zadenuncjowaniu na gestapo, została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, gdzie zmarła. Anna Sokołowska jest odznaczona medalem Instytutu Jad wa-Szem w Jerozolimie i tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Zmarły w 2000 r. Jan Karski, bohaterski kurier AK, który przekazał na zachód pierwsze relacje o Zagładzie z okupowanej Polski, ufundował w YIVO swoją nagrodę w wysokości 5000 dolarów w 1992 r. Nosi ona również imię jego zmarłej żony, tancerki i choreografki Poli Nireńskiej.

YIVO (Yiddish Scientific Institute) to instytut badań nad historią i kulturą Żydów aszkenazyjskich utworzony w Wilnie w 1925 r. Od 1940 r. działa w Nowym Jorku.

Ceremonia wręczenia tegorocznej Nagrody Karskiego odbędzie się 23 września w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)