Trwa ładowanie...
ycipk-vc48ma

Aleksander Kwaśniewski o liście Mosbacher. "Zrobiła coś nieortodoksyjnego"

- Amerykanie nie są do końca tak lojalni, jak chcemy, żeby byli - powiedział Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent uważa, że ambasador USA Georgette Mosbacher została zachęcona przez polskie władze do napisania krytycznego listu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksander Kwaśniewski zaleca, by traktować USA z pewnym dystansem
Aleksander Kwaśniewski zaleca, by traktować USA z pewnym dystansem (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
ycipk-vc48ma

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Polsat News komentował dyplomatyczne spięcie związane z listem ambasador USA. Georgette Mosbacher ostrzegła w nim premiera Mateusza Morawieckiego przed próbą wywierania wpływu na niezależne media, podając przykład m.in. reakcji po materiale TVN o neonazistach. - Zrobiła coś nieortodoksyjnego - stwierdził były prezydent.

Kwaśniewski zauważył, że nowa ambasador "nie jest zawodowym dyplomatą" i została zachęcona do napisania listu przez polskie władze. - Ważniejsza jest treść tego listu. Przekazała, że nie można być zagrożenia dla rynku medialnego w Polsce - dodał. Zaznaczył też, że za czasów jego prezydentury "myśmy takich sytuacji nie mieli". - Do Polski przyjeżdżali ambasadorzy zawodowi (...) Z ambasadorami, którzy dyplomatami nie byli, jeżeli kontakty są uporządkowane, to problemów nie ma - powiedział.

Uznał też, że Lech Wałęsa powinien pojawić się na pogrzebie George'a H. W. Busha. - Jestem bardzo za tym, żeby tam był. To był ten polski prezydent, który z nim współpracował - zaznaczył. I podreślił, że "żałuje" decyzji o wydaniu zgody na powstanie tajnych więzień CIA w Polsce.

ycipk-vc48ma

Zobacz także: Ryszard Czarnecki o liście Mosbacher: to jest "unprofessional"

- Uważam, że w relacjach z Amerykanami trzeba zachować wielką przyjaźń, życzliwość, ale i ograniczone zaufanie. Amerykanie nie są do końca tak lojalni, jak chcemy, żeby byli - powiedział Kwaśniewski.

Były prezydent pozytywnie ocenił nową inicjatywę polityczną Roberta Biedronia. - Uważam, że powinien iść sam - powiedział Kwaśniewski. I dodał, że liczy na powstanie proeuropejskiej koalicji w wyborach do PE. Powinny się w niej jego zdaniem znaleźć partie Koalicji Obywatelskiej oraz SLD i PSL.

ycipk-vc48ma

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-vc48ma

ycipk-vc48ma
ycipk-vc48ma
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów