- Przede wszystkim dobrze mu życzę, bo chciałbym, by prezydentura, która w Polsce pochodzi z wyborów powszechnych, była dobra i szanowana przez ludzi, pomagała w tym wspólnym wysiłku - powiedział były prezydent po uroczystości zaprzysiężenia Dudy.
- Wiele zapowiedzi, które prezydent Duda dzisiaj złożył, jest interesujących - ocenił Kwaśniewski. Jego zdaniem na uwagę szczególnie zasługują zapowiedzi dotyczące troski o kulturę i Polaków zagranicą.
Kwaśniewski dodał, że największym wyzwaniem będą zapowiedzi dotyczące polityki zagranicznej i podnoszenia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. - Oby mu się to wszystko udało - mówił.
W odniesieniu do zapowiedzianej przez Dudę w orędziu realizacji obietnic złożonych w czasie kampanii Kwaśniewski podkreślił, że nie zgadza się merytorycznie z prezydentem w kwestii obniżenia wieku emerytalnego.
- Silna wiara będzie dla Dudy wielkim wsparciem, natomiast życie składa się z konkretnych rzeczy, które trzeba zrealizować. Każdego dnia będzie odkrywał kolejne rafy, ale też widział kolejne możliwości, bo urząd prezydenta jest naprawdę silny - mówił Aleksander Kwaśniewski.
Były prezydent zadeklarował też, że może służyć dobrą radą Andrzejowi Dudzie. - Jestem jednym zwierzęciem w Polsce, które było dwa razy prezydentem - dodał.
Wałęsa: w słowie nie jest zły, a w czynach - zobaczymy
W słowie nie jest zły, a w czynach to zobaczymy - powiedział z kolei były prezydent Lech Wałęsa, komentując orędzie nowego prezydenta.
Jak przyznał, zgoda (o którą apelował w swoim wystąpieniu nowy prezydent) jest "potrzebna, ale to nie takie proste". - Demokracja to nic innego jak wojna każdego z każdym, ale w żelaznych ramach prawa - podkreślił Wałęsa.
- Dobrze mówił, choć parę rzeczy trzeba było wyżej, niżej, a tego nie było - ocenił były prezydent.
W czwartek rano Duda złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym. Następnie wygłosił orędzie, w którym zapowiedział m.in. utworzenie w ramach Kancelarii Prezydenta biura ds. Polonii i Polaków za granicą. Podkreślił też, że polska kultura, która wymaga mecenatu ze strony państwa, będzie miała w nim swojego patrona.