Alarmują: groźna sytuacja na Morzu Czarnym. 21 wrogich okrętów
Wciąż kierunek Bachmutu jest najbardziej krwawy, brutalny i ciężki w wojnie z Rosją. Tymczasem ukraińska Marynarka Wojenna alarmuje o groźnej sytuacji na Morzu Czarnym. Na dyżurze bojowym znajduje się tam aż 21 wrogich okrętów, w tym cztery mogące przenosić rakiety manewrujące Kalibr.
W akwenie Morza Czarnego znajduje się obecnie 21 rosyjskich okrętów, w tym cztery mogące przenosić do 24 rakiet Kalibr - powiadomiła w niedzielę ukraińska Marynarka Wojenna.
"Na Morzu Czarnym na dyżurze bojowym znajduje się 21 wrogich okrętów, w tym cztery mogące przenosić rakiety manewrujące Kalibr. Ogólna liczba jednostek ognia (wynosi) 24" - powiadomiono w komunikacie na Facebooku Marynarki Wojennej Ukrainy.
Z kolei na Morzu Śródziemnym Rosja utrzymuje dziewięć okrętów, w tym pięć mogących przenosić do 76 rakiet manewrujących Kalibr.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Desperacja Putina". Były wojskowy ostrzega: on nie ma wyjścia
Duże straty Rosji
Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.
Przed napaścią na Ukrainę Flota Czarnomorska liczyła 275 okrętów i innych jednostek. Jednostek bojowych wśród nich było tylko 58, a przy uwzględnieniu kutrów patrolowych - 74. Co najmniej 12 z nich zostało zatopionych bądź mocno uszkodzonych - szacuje Projekt na podstawie analizy publicznie dostępnych danych.
Do grupy 74 jednostek bojowych Floty Czarnomorskiej autorzy materiału zaliczają: krążownik Moskwa, siedem okrętów podwodnych i siedem dużych okrętów desantowych, pięć okrętów patrolowych, 18 małych jednostek rakietowych i do zwalczania okrętów podwodnych oraz 36 kutrów i jednostek patrolowych.
Projekt przypomina o zniszczeniu wiosną przez siły ukraińskie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej - krążownika Moskwa. Wśród strat rosyjskich wymienione są także: trałowiec Iwan Gołubiec, holownik Wasilij Biech, duże okręty desantowe Saratow i Cezar Kunnikow, kuter desantowy klasy Sierna i sześć kutrów desantowo-szturmowych klasy Raptor.
Portal przypomina także, że za czasów ZSRR Flota Czarnomorska liczyła ponad 800 jednostek, a po rozpadzie ZSRR między Rosją i Ukrainą trwał spór o jej podział. Ocenia, że Flota Czarnomorska była w pewnym stopniu przyczyną konfliktu między dwoma krajami, który "z nową siłą wybuchł w 2014 roku". Wówczas Rosja anektowała Krym, w tym Sewastopol, w którym na mocy umowy z Ukrainą z 1997 roku utrzymywała bazę swej Floty Czarnomorskiej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski