Akrylamid, bromek winylu i tlenek etylenu. PE rozszerzył listę substancji rakotwórczych
Aż 11 nowych substancji dodano do listy produktów, które powodują raka. Oprócz tego, przedstawiono zawody, które szczególnie narażone są na działanie szkodliwych materiałów. To głównie pracownicy sektora budowlanego, chemicznego, drzewnego i tekstylnego.
25.10.2017 | aktual.: 25.10.2017 20:13
Jak podkreśla PE, lista jest prowadzona, by uratować od śmierci 100 tys. osób w ciągu najbliższych 50 lat. Regulacje ustanawiają maksymalne dopuszczalne stężenia rakotwórczych lub mutagennych substancji chemicznych w powietrzu w miejscu pracy.
Ich ograniczenie ma się przyczynić do znacznego zmniejszenia liczby pracowników zapadających na choroby nowotworowe. Zwykle limity wyrażone są w miligramach na metr sześcienny powietrza.
Kto jest najbardziej narażony?
Wśród nowych substancji, które zostały dodane do listy, są m.in. akrylamid, bromek winylu, tlenek etylenu, hydrazyna, włókna ceramiczne ogniotrwałe i pył krzemionkowy.
Według PE, na działanie tych substancji narażeni są szczególnie pracownicy sektora budowlanego, chemicznego, drzewnego i tekstylnego. Pracodawcy będą musieli identyfikować i oceniać zagrożenia dla pracowników, którzy są narażeni na działanie tych substancji, i podjąć środki zapobiegawcze.