Akcji policji na autostradach i ekspresówkach. Setki zatrzymanych tirów

Już ponad 650 kierowców ciężarówek zatrzymali policjanci za blokowanie lewego pasa podczas wyprzedzania. Akcja policji "Tir" trwa od poniedziałku i ma zmniejszyć liczbę zatorów na autostradach oraz drogach ekspresowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci sprawdzają jazdę kierowców tirów także na dwupasmowych trasach w miastach
Policjanci sprawdzają jazdę kierowców tirów także na dwupasmowych trasach w miastach (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
WP

Mundurowi wyłapują kierowców tirów, którzy wyprzedzają inne auta ciężarowe w miejscach niedozwolonych albo wykonują ten manewr tak, że tamują ruch. Tir wyprzedzający drugiego nawet na odcinku kilku kilometrów to codzienny obrazek z szybkich tras w naszym kraju. Wiedzą o tym kierowcy osobówek, a przyznają im rację policjanci.

- I tu nie chodzi o wygodę, ale o bezpieczeństwo. Mamy okres urlopów i na drogach jest dużo samochodów z turystami. Tymczasem wyprzedzające się tiry przy różnicy prędkości 1-2 km/h powodują nagłe hamowanie aut na lewym pasie i zatory - mówi Wirtualnej Polsce kom. Dawid Marciniak z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

WP

Mandaty i punkty karne

Dodaje, że zestawy ciężarowe mają długość kilkunastu metrów, a kierowcy ciężarówek często używają tempomatu przez co manewr wyprzedzania trwa bardzo długo.

- Kierowcy tirów karani są mandatami w zależności od wykroczenia od 20 do 500 zł i pięcioma punktami karnymi - mówi nam sierż. szt. Jadwiga Czyż z łódzkiej policji.

WP

Najczęściej kierowcy tłumaczą, że pracodawca wymaga od nich dojazdu z towarem na wyliczoną godzinę albo że muszą zdążyć zjechać na parking przed upływem regulaminowego czasu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP