Trwa ładowanie...

Akcja na Wyspie Węży. Odwet Ukraińców

Znajdująca się na Morzu Czarnym Wyspa Węży stała się jednym z symboli inwazji na Ukrainę. Od początku agresji znajdowała się jednak pod kontrolą rosyjskich okupantów. Teraz siły ukraińskie zdecydowały się podjąć działania odwetowe.

Akcja na Wyspie Węży. Odwet UkraińcówAkcja na Wyspie Węży. Odwet UkraińcówŹródło: Twitter
d2oapq4
d2oapq4

Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty".

Wyspa Węży. "Trwa operacja wojskowa"

W komunikacie dowództwo poinformowało o "skoncentrowanym uderzeniu" przy użyciu "różnych sił i środków". Nie podało szczegółów. Zapewniło jedynie o stratach zadanych oddziałom nazywanym przez Rosjan garnizonem wyspy.

d2oapq4

"Trwa operacja wojskowa wymagająca niepodawania informacji do czasu jej zakończenia" – głosi oświadczenie na Facebooku.

To kolejny sygnał o ataku ukraińskim w rejonie zajętej przez wojska rosyjskie wyspy, położonej 140 km od Odessy. 17 czerwca marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że zniszczyła rosyjski holownik morski transportujący na wyspę amunicję, uzbrojenie i żołnierzy.

Rosjanie zajęli Wyspę Węży już pierwszego dnia po rozpoczęciu inwazji. To wówczas do sieci wyciekło nagranie dźwiękowe, na którym słychać wymianę zdań między żołnierzem rosyjskiej marynarki a ukraińskim pogranicznikiem. Po odpowiedzi ze strony ukraińskich pograniczników rozpoczął się ostrzał.

d2oapq4

Początkowo uważano, że 13 ukraińskich żołnierzy zginęło. Trzy dni później okazało się, że trafili do niewoli. Pod koniec marca obrońcy Wyspy Węży w ramach wymiany jeńców wrócili do Ukrainy.

Armia ukraińska informowała na początku czerwca, że Rosjanie rozmieścili na wyspie zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń, by zapewnić osłonę ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce. Bardzo ważny raport. Znamy szczegóły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2oapq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2oapq4
Więcej tematów