Agresja Rosji wobec Ukrainy. Jest decyzja UE
W trakcie szczytu Unii Europejskiej jej przywódcy ustalili, że jakakolwiek agresja militarna ze strony Rosji wobec Ukrainy, będzie niosła poważne konsekwencje, a także koszty. Rosji grożą również sankcje.
W czwartek w Brukseli odbył się szczyt UE. Liderzy unijni ustalili, że jakakolwiek dalsza agresja militarna wobec Ukrainy związana jest z konsekwencjami i kosztami, a także sankcjami.
"Rada Europejska podkreśla pilną potrzebę złagodzenia przez Rosję napięć spowodowanych nagromadzeniem sił zbrojnych wzdłuż jej granicy z Ukrainą i agresywną retoryką. Rada Europejska potwierdza swoje pełne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jakakolwiek dalsza agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i (będzie oznaczała - przyp. red.) poważne koszty (dla Rosji - przyp. red.), w tym sankcje nałożone w koordynacji z partnerami" - przekazali przywódcy UE.
Władze Kijowa przekazały wcześniej, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy. Ci mogą być wykorzystani w celu eskalacji. Co więcej, według danych wywiadu najbardziej prawdopodobne jest to, że eskalacja ze strony Rosji nastąpi pod koniec stycznia.
W związku z tym w czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucje, w które politycy podkreślili, że obliczu narastających rosyjskich gróźb militarnych wobec Ukrainy każda agresja ze strony Moskwy musi mieć dla niej wysoką cenę ekonomiczną, a także polityczną.
Europosłowie domagają się również tego, aby moskiewski rząd natychmiast wycofał swoje siły i przestał grozić Ukrainie. Parlament Europejski potępił również obecność wojsk przy granicy z Ukrainą.
Zobacz też: Trzeba być przygotowanym na najgorsze? Gen. Skrzypczak o Wschodzie
Szczyt unijny w Brukseli. Potępiono również Białoruś
W trakcie szczytu unijnego liderzy Unii Europejskiej potępili również instrumentalizację migrantów i uchodźców przez białoruski reżim.
"Rada Europejska zdecydowanie potępia instrumentalizację migrantów i uchodźców przez reżim białoruski oraz wywołany przez niego kryzys humanitarny. UE będzie kontynuować zdecydowaną reakcję na hybrydowy atak Białorusi, uwzględniając wszystkie wymiary kryzysu, zgodnie z prawem UE i zobowiązaniami międzynarodowymi, w tym prawami podstawowymi" - przekazano w konkluzjach.