Trwa ładowanie...
d34pmi9

Agata Kornhauser-Duda. Pensja dla pierwszej damy. Jest projekt ustawy

Agata Kornhauser-Duda jako pierwsza dama nie pobiera wynagrodzenia. To może się jednak zmienić. Powstał projekt ustawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agata Kornhauser-Duda. Pensja dla pierwszej damy
Agata Kornhauser-Duda. Pensja dla pierwszej damy (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d34pmi9

Agata Kornhauser-Duda. Pensja dla pierwszej damy

Według najnowszej propozycji ustawy pierwsza dama ma zarabiać ok. 18 tys. zł miesięcznie. Do tej pory pierwsza dama w Polsce nie zarabiała ani grosza. Pensję otrzymywał za to prezydent. To może się jednak zmienić, jeśli projekt ustawy przejdzie przez Sejm i zostanie podpisany przez prezydenta.

Do tej pory polskie przepisy nie mówiły nic o wynagrodzeniu pierwszej damy. Państwo nawet nie opłacało jej ubezpieczeń zdrowotnych. Według nowego projektu, małżonka prezydenta ma dostawać wynagrodzenie odpowiadające 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego.

d34pmi9

Agata Kornhauser-Duda. Jedna z najwyższych pensji wśród pierwszych dam

Jeśli Agata Kornhauser-Duda będzie pobierała wynagrodzenie, to będzie to jedna z najwyższych pensji wśród pierwszych dam. Dla porównania pierwsze damy Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Czech czy Chorwacji wykonują swoją funkcję społecznie. Agata Kornhauser-Duda jednak od wygranej swojego męża w wyborach prezydenckich nie pracuje już jako nauczycielka niemieckiego - jest więc pozbawiona jakichkolwiek dochodów.

Jak przypomina portal money.pl wynagrodzenia dla pierwszych dam zdarzają się za to w biedniejszych krajach, na przykład w Kenii żony prezydentów zarabiały ok. 8 tys. dolarów miesięcznie.

Z kolei pensję prezydenta RP ciągle trudno będzie uznać za wysoką. Prezydent ma dostać sporą podwyżkę - zgodnie z nowym projektem ustawy, jego pensja ma wynieść 26 tys. zł brutto - do tej pory nieznacznie przekraczała 20 tys. Na przykład prezydent USA zarabia w przeliczeniu 123 tys. zł miesięcznie, niemiecki - 72 tysiące, a francuski - ok. 66.

d34pmi9

Szymon Hołownia o współpracy z celebrytami. Mówi o "telefonach z partii"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34pmi9

Podziel się opinią

Share
d34pmi9
d34pmi9